. .
12.08.2022

06.06.2021 17:14


Paris'te anti-faşist yürüyüş

Clément Meric için Paris'te anma eylemi düzenlendi. Faşistler tarafından katledilmesinin üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen eyleme binlerce kişi katıldı.

Eylemde anti-faşistler Filistin bayrakları açarak siyonistlere karşı direnişi selamladı. Republique Meydanı'nda başlayan yürüyüş 20. bölgede Menilmontant, Pere Lachaise güzergahında devam etti.

Yürüyüş boyunca meşaleler yakıldı. Havai fişekler, sis ve ses bombaları atıldı. “Anti-kapitalist”, “Biz anti-faşistleriz”, “Unutmadık, affetmedik” sloganlarının yanı sıra “Filistin yaşayacak”, “Filistin kazanacak” sloganı da atıldı.

Clément için Fransa'nın Grenoble, Strasbourg, Lyon gibi bir dizi kentten anti-faşist kolektifler bir araya geldi. Anti-faşist kolektifler kara kızıl ve kızıl bayraklar taşıdılar. George Abdallah kolektifi ve İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR) da eylemde yer aldı. Kızıl Tugaylar'dan siyasi mültecilerin İtalya'ya iadesine karşı kampanya yürüten dayanışma kolektifi de eyleme katıldı. Sendikalar organizasyonda imzacı olmalarına karşın sembolik bir katılım gösterdiler.

kaynak: Kızıl Bayrak