. .
09.05.2021

02.05.2021 16:58


Nürnberg’de pandemi koşullarında coşkulu 1 Mayıs

Nürnberg’de 1 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde KPD-Wideraufbau, gençlik örgütü FDJ, BİR-KAR, Halk Cephesi ve ATİK’in katılımıyla 30 Nisan’da bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Alman emperyalizminin içerisinde bulunduğu kriz, pandemi ve işçi sınıfının görevleri gibi konular ele alındı.

1 Mayıs gününde ise BİR-KAR’ın da içerisinde yer aldığı yerli ve göçmen sol, devrimci güçlerin birleşenleri tarafından sınıf eksenli miting ve yürüyüş düzenlendi. Geçen sene Almanya Sendikalar Birliği (DGB) 1 Mayıs’ı kutlamamış, bu sene ise Wöhrderwiese’de sadece miting olarak kutlama kararı almıştı. Bunun üzerine bizler de bir yürüyüş gerçekleştirip, DGB sendikasının kutlama alanı olan Wöhrderwise parkına giderek, DGB sendikasının yürüyüş yapmamasını fiili olarak eleştirip, gerçek niyetlerini açığa çıkaracaktık. Ama DGB bürokratları 1 Mayıs’a 1 hafta kala mitingi yapma kararını da iptal ettiler. Biz de her sende olduğu gibi Aussesplatz’ta saat 10.00’da bir araya geldik. Katılımcı güçlerin konuşmaları ve müzikler eşiğinde coşkulu bir şekilde başlayan kutlama kapsamında kortej oluşturulup yürüyüşe geçildi. Şehrin güney bölgesini yürüyen kortej, sonra sendika binasının önüne geldi.

Sendika binasının önünde yapılan konuşmalarda sendika bürokratlarının işçi sınıfını yalnız bıraktıklarını, niyetlerinin çoktandır 1 Mayıs yürüyüşlerini tümden boşa çıkarmak olduğunu, kutlamaları kapalı salonlara tıkmak istediklerini, giderek kapalı salonlardaki kutlamaları da yapmadıklarını, geçen senelerin pratiklerinin bunu gösterdiğini açıkladık. Yine IG Metall bürokrasisinin imzaladığı toplu iş sözleşmesinin içeriğini eleştirerek, sözleşmedeki 35 saat anlaşmasını kendi elleriyle ortadan kaldırdıklarını, kapitalistlerin çıkarına uygun bir sözleşme yaptıklarını dile getirerek, protesto ettik.

Sendika binasının önünde birinci bölümü bitirilen yürüyüşün ardından, otonomcu anti-faşistlerin düzenlediği yürüyüşe katılmak için Rosenau parkına gidildi. 3 bin civarında katılımın olduğu yürüyüş canlı ve coşkuluydu. “Kapitalizme karşı sosyal devrim!” şiarı ile yapılan yürüyüşte, gençliğin belirgin bir ağırlığı vardı.

Nürnberg BİR-KAR