. .
09.05.2021

11.01.2021 11:09


Berlin’de LLL yürüyüşüne polis saldırısı

Geleneksel LLL (Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve Lenin) korona koşullarına ve kısıtlamalara rağmen bu yıl da düzenlendi. Sıkı önlemler altında düzenlenen yürüyüş için kitle sabah saat 10’da Frankfurter Tor’da toplandı. 

Eylem henüz başlamadan, toplanma yerinde biriken kitle, “yasak bayrak” kullanıldığını bahane eden polisin azgın saldırısıyla karşılaştı. Polisin biber gazı da kullandığı saldırıda engelli, genç, yaşlı ve çocuk birçok kişi yaralandı. Eylemciler vahşi polis saldırısına direniş ve kararlılıkla karşılık verdiler. Sloganların hiç susmadığı saldırı sonucunda, polis şiddetiyle toplam 35 kişi gözaltına alındı. Ayrıca polis bu saldırısıyla adeta kitleyi korona önlemlerini ihmal etmeye itekledi. 

Polisin saldırısı püskürtüldükten sonra, saat 11’de mezarlığa doğru yürüyüşe geçildi. Toplamında bin kişilik yürüyüş boyunca coşku hiç eksilmedi. Polis de tüm yürüyüş boyunca provokasyonlar yapmaya devam etti. Kimi zaman yürüyüşü durdurdu ve böylece yürüyüş içinde uzun aralıklar ve mesafeler oluşmasına yol açtı. Buna rağmen tüm kitle hep beraber devrimci ve enternasyonal sloganlar atarak, yine hep beraber Avusturya İşçi Marşı gibi marşlar ve parçalar söyleyerek bir bütün olduğunu gösterdi. Polisin yoğun baskısına karşın kararlılıkla süren yürüyüş, mezarlıktaki sosyalistler anıtına ulaşılmasıyla sona erdi. 

kaynak: Kızıl Bayrak / Berlin