. .
09.05.2021

09.01.2021 12:00


Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht anılacak

Almanya işçi sınıfının seçkin önderleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in ölümlerinin üzerinden 102 yıl geçti. Luxemburg ve Liebknecht, SPD yönetimindeki karşı-devrimci güçler tarafından 15 Ocak 1919’da hunharca katledilmişlerdi.

Uzun yıllardır onlar anısına her yıl ocak ayının ikinci pazar gününde Berlin’de merkezi bir yürüyüş ve anıt ziyareti gerçekleştiriliyor. Ekim Devrimi’nin ölümsüz lideri Lenin’in de anıldığı LLL yürüyüşü, Almanya’da devrim ve sosyalizme bağlılığı yansıtan, kızıl renklerin hakim olduğu bir eylem olarak benzersiz bir yere sahip.

Pandemi koşulları ve kısıtlamalar bu yıl 10 Ocak Pazar günü yapılacak Berlin eylemine katılımı sınırlandırmış bulunuyor. Korona önlemlerinden dolayı kitlesel katılım zorlaştığı için, yerli sol inisiyatifler Berlin dışındaki birçok kentte de yürüyüş ve gösteri düzenlemeye hazırlanıyorlar.

Revolutionärer Jugendbund (Avrupa DGB) özellikle Berlin ve Duisburg’a çağrı yaparak katılım sağlayacağını belirtti. BİR-KAR’lıların da koşullar elverdiği oranda bu iki kentte eyleme katılacağı bilgisi paylaşıldı.

RJ’liler ayrıca, 9 Ocak Cumartesi günü saat 18’de (TSİ 16) Alman Devrimi üzerine online bir forum düzenleyecekler. Etkinlik öncesinde çevrimiçi yayının bağlantısının buradan paylaşılacağı forumun çağrısı şu şekilde:

kaynak: Kızıl Bayrak / Almanya