. .
09.05.2021

02.05.2021 15:20


Köln’de devrimci 1 Mayıs

İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs Köln'de yürüyüş ve miting şeklinde 6 farklı etkinlikle kutlandı.

1 Mayıs öncesi BİR-KAR’ın da yer aldığı Alman, Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimci ve sol örgütler ile kurumların oluşturduğu “Devrimci 1 Mayıs Platformu” 1 Mayıs’ta yürüyüş izni için başvurmuştu. Korona karşıtlarının yürüyüşlerine binlerce kişinin katılmasına izin verilirken, 1 Mayıs'a 15 kişilik yürüyüş ve 200 kişilik miting izni verilmesi üzerine platform hukuki itirazda bulunmuştu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Alman Sendikalar Birliği'nin (DGB) binasının önünde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan kitle, buradan 1 Mayıs’a sayılı saatler kala izin verilen yürüyüş için Friedensplatz'a yürüdü. Friedensplatz'ta örgüt ve kurumlar adına konuşmalar yapıldı. Buradan 50 kişilik kortejler halinde yürünecekti.

“Yaşasın uluslararası dayanışma!”, “Yaşasın 1 Mayıs!”, “Bizler Antifaşistleriz”, “Bankalara ve tekellere hayır!”, “Vardık, varız, var olacağız!”, “İşgal, grev, direniş!”, Yaşasın devrim ve sosyalizm!” vb. sloganları haykıran coşkulu kitle, 1 Mayıs Marşı ve Enternasyonal marşlarını hep birlikte söyledi. BİR-KAR ve RJ’nin bayrak ve dövizlerle katıldığı yürüyüşte, kapanış mitinginin yapılacağı alana yaklaşıldığında provokasyon peşindeki polis büyük bir tahammülsüzlükle kitleye saldırdı. Üç kişinin sürüklenerek gözaltına alınmasına karşı kitle direnişe geçti. Alanı terk etmedi. Burada iki saate yakın militan bir direniş sergileyen kitleye polis bir kez daha saldırdı ve yeniden gözaltılar yaşandı.

Toparlanan kitle kapanış mitinginin yapılacağı Alter Markt alanına yürüdü. Polis saldırısı ve provokasyonu miting alanında protesto edilirken, 1 Mayısa ilişkin konuşmalar yapıldı. Burada karar alınarak, kalan kitle gözaltına alınan eylemcilerin götürüldüğü Kalk semtindeki Emniyet Müdürlüğü’ne yürüyüşe geçti. Coşkunun, şiarların, ajitasyonun hiç ivme kaybetmediği bu ikinci ve oldukça uzun yürüyüş güzergahı boyunca kortej, evlerinde ya da trafikte olan insanlar tarafından sık sık destek aldı.

Kitle Emniyet Müdürlüğü binasına ulaştığında, hemen giriş alanında forum düzeni alındı. Burada polisin saldırılarını teşhir eden konuşmalar yapıldı, “Sen yalnız değilsin!” vb. gibi sloganlar atıldı, sergilenen enternasyonal dayanışmanın önemine vurgu yapıldı.

Emniyetin önündeki eylem tüm gözaltıların serbest bırakılmasına dek sürdü. Gözaltındakiler serbest kaldıklarında, kapının önünde kendilerini bekleyen kitle ile karşılaşmaları karşısında duydukları heyecanı dile getirdiler. Gözaltından bırakılan bir eylemcinin bilgilendirme ve teşekkür mahiyetindeki konuşmasının ardından eylem hep birlikte Enternasyonal marşı ile söylenerek sonlandırıldı.

Buradan Mülheim semtindeki 1 Mayıs Platformu'nun akşam saatlerinde düzenlediği miting ve yürüyüşe katılındı.

Alman Sendikalar Birliği DGB ise “Dayanışma geleceğimizdir!” şiarı altında bir miting düzenlemekle yetindi. Geçen yıl korona nedeniyle sadece sanal olarak konuşmalar yapılmıştı. Bu yıl yine korona bahane gösterilerek 700 kişilik bir kota belirleyen DGB kapattığı alanda bir miting gerçekleştirdi. Miting'de yapılan konuşmalarda sendika bürokratları korona insidans değerlerinin sıfır olduğu semtler ile 500, 600, 700’e ulaştığı semtleri örnek göstererek, kentteki konut soruna ve bu semtlerde aşı önceliğinin kaldırılmasının önemine değindi. Korona yardım paketlerinin işçilerin omuzlarına yıkılmasının kabul edilemeyeceği vurgulandı ve asgari ücretin ivedilikle 12 euroya yükseltilmesi talebi dile getirildi.

kaynak: Kızıl Bayrak