. .
09.05.2021

02.05.2021 14:04


Bielefeld’de pandemiye rağmen coşkulu 1 Mayıs

Almanya’nın birçok kentinde olduğu gibi Bielefeld şehrinde 1 Mayıs çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Pandemi öncesi yıllarda geleneksel olarak Hamburg ve Berlin gibi büyük şehirlerde sendikaların öncülük ettikleri 1 Mayıs eylemlerine alternatif olarak “Kızıl 1 Mayıs” şiarlı eylemler gerçekleşiyordu. 1 Mayıs’ın bir gün öncesinden başlayan ve otonom grupların da yer aldığı bu alternatif eylemler polisin de saldırılarına hedef oluyor, militan çatışmaların yaşandığı 1 Mayıs’lara tanıklık ediliyordu.

Bu yıl pandemi koşullarını bahane ederek 1 Mayıs’ın devrimci ruhunun içini boşaltmak isteyen Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) 1 Mayıs eylemini kitlesel değil sembolik mitinglere dönüştürme tavrı ilerici kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu. Bunun sonucu olarak birçok kentte alternatif eylem ve yürüyüşler örgütlendi.

DGB bürokrasisi Bielefeld’de de, pandemi koşullarını gerekçe göstererek 1 Mayıs’ta Ravensberger Park’ta saat 11.00’de miting yapacağını açıklamıştı. Sınırlı katılım başta olmak üzere “pandemi önlemi” bahanesiyle bir dizi koşulun sıralandığı açıklama, katılımı zayıflatma, mücadeleyi sınırlama çabalarını dışa vuruyordu. Bunun yanı sıra 1 Mayıs öncesi yerel basın da sendika bürokrasisinden geri kalmayarak alternatif eylemleri yok saydı. Haberlerde DGB’nin 1 Mayıs mitinginin dışında yürüyüş ve eylem yokmuş gibi davranıldı.

Bütün bunlara rağmen ilerici, devrimci kurumlarla birlikte devrimci gençlik gruplarının çağrısıyla 1 Mayıs yürüyüşü kitlesel ve coşkulu bir katılımla gerçekleşti. Bielefeld merkez istasyonunda saat 10.00’da buluşan yüzlerce kişi 1 Mayıs’a ilişkin yapılan konuşmaların ardından yürüyüşe geçti. Genç katılımının ağırlıkta olduğu kitle yürüyüş boyunca coşkulu sloganlar attı. Miting alanındaki sendikalı kitle ile birlikte bine yakın kişinin bulunduğu alanda kriz içindeki kapitalizmin teşhiri yapıldı.

Sınıf devrimcileri ‘Marks, Engels ve Lenin’ pankart ve parti bayraklarıyla yürüyüş ve mitingde yer aldılar. “Kapitalist barbarlığı karşı 1 Mayıs’a, sosyalizm mücadelesini büyütmeye!” şiarlı TKİP imzalı Almanca ve Türkçe bildirinin dağıtımını gerçekleştirdiler.

Enternasyonal Emekçi Kadın Komisyonu (PİA) dinci-faşist AKP-MHP iktidarının İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı kadınlara “her yerde mücadele” çağrısını taşıdı. “Kadınların mücadelesiyle kazanılmış bir hak: İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz!” başlıklı bülten dağıtımı gerçekleştirildi.

Sağlık çalışanlarına destek

Miting programının ardından kitlesel olarak şehir hastanesinin önüne sloganlar eşliğinde bir yürüyüş gerçekleştirildi. Bu yürüyüşte, hastanelerdeki sağlık çalışanlarının sömürü koşullarının ağırlığı ve pandemi ile birlikte daha da ağırlaşmasının protesto edildi.

Sendikal bürokrasinin pandemiyi bahane ederek 1 Mayıs’ın içini boşaltma çabalarına rağmen coşkulu ve uzun süreli geçen miting ve yürüyüşlerle birlikte Bielefed ilk kez gün boyunca 1 Mayıs eylemlere sahne oldu.

kaynak: Kızıl Bayrak