. .
09.05.2021

26.04.2021 14:09


Fransa’da 1 Mayıs hazırlıkları

İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs yaklaşırken Fransa’da sınıf devrimcileri de 1 Mayıs çağrılarını yaşadıkları bölgelerde işçi ve emekçilere ulaştırmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Brötanya bölgesi Lanester kentinde Renault döküm fabrikasının da bulunduğu sanayi bölgesinde afiş çalışmaları yapılmış, kent merkezinde ise işçi ve emekçilerin yoğun uğrak yerlerinde devam ederek Brötanya bölgesindeki işçi ve emekçilere Fransızca ve Türkçe afiş ve bildiriler taşınmıştı.

1 Mayıs çağrıları Paris ve çevresinde de başta Türkiyeli işçi ve emekçilerin yoğun olduğu semtlerden Paris 10. ve 20. bölgenin yanı sıra yakın banliyölerden Pantin, Bondy, Noisy le Sec, Epinay sur Seine ile devam etti.

25 Nisan Cumartesi günü ise çağrılar, binlerce Türkiyeli ve Kürdistanlının yaşadığı Drancy ve Le Bourget komünlerine taşındı.1 Mayıs çağrılarımız değişik bölge ve banliyö komünlerinde “Kapitalist barbarlığa karşı 1 Mayıs’a, sosyalizm mücadelesini büyütmeye” şiarıyla devam edecek.

İşçi sendikaları ve gençlik örgütlerinden sokağa çağrı

Fransa’da da işçi ve emekçiler, dünyanın diğer ülkelerindeki sınıf kardeşleri gibi 1 Mayıs’ı bir kez daha kapitalizmin krizi ve pandemi bahanesiyle ilan edilen yasaklar altında karşılıyor. Sömürgeci Fransa sermaye devletinin bir yılı aşkındır hayata geçirdiği pandemi yasaklarına ve OHAL uygulamalarına karşı emekçiler bu süreçte sokaklara çıkmaktan geri durmadılar.

İşçi sendikaları ve gençlik örgütleri CGT, FO, FSU, Solidaire, yayınladıkları ortak bildiriyle işçi ve emekçileri, işsizleri, emeklileri ve sermayenin çıkarları için geleceği gasp edilmek istenen gençliği 1 Mayıs günü hakları ve gelecekleri için sokağa çıkmaya çağırdı. Paris için planlanan 1 Mayıs etkinliği Republique Meydanı’nda saat 13.00’te başlayacak.

kaynak: Kızıl Bayrak