. .
12.08.2022

03.06.2021 19:17


Baskılara ve saldırılara karşı – 1 Mayıs devrimcidir, devrimci kalacak!

Bu 1 Mayıs’ta yüzlerce işçi ve devrimci, eylem haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyerek sokaklara çıktı. DGB’nin ikinci kez 1 Mayıs eylemini iptal etmesi üzerine devrimci ve sol örgütler 1 Mayıs’ı, emekçilerin saflarında örgütledi. Ezilenlerin mücadele ruhu ve kararlılığı eylemlerinde gün yüzüne çıktı. Devletin kolluk güçleri, demokratik ve sol birleşik güçlere baskılarla karşılık verdi. Daha başından beri hedefleri, eylemi kriminalize etmekti, ama polis şiddeti devrimcilerin iradesini kıramadı – 1 Mayıs her zaman olduğu gibi devrimci kaldı!

131 yıldır her 1 Mayıs’ta dünyanın her bir köşesinde sokaklar, kapitalist sömürü sistemini kabul etmeyen ve hakları için mücadele eden işçi ve emekçilerle doluyor. Ekonomik kriz sırasında toplu işten çıkarmalar ve pandemiyle birlikte ağırlaşan çalışma koşulları, bu 1 Mayıs’ı hayat dolu kılmak için bize daha fazla sebep verdi. Daha haftalar öncesinden devlet güçlerinin, biz devrimcilerin 1 Mayıs eylemi örgütleme çabalarımızı zorlaştırması ve kalan diğer burjuva demokratik haklarımızı bile göz ardı etmesi, hakkımız için savaşmaktan bizi alıkoymadı! Polisin buna cevabı ise kapitalistlerin devletinin gerçek yüzünü gözler önüne serdi: şiddet ve gözaltı. Eylemin yerinin aniden değişmesine ve devrimci gençlik örgütü “FDJ”’u kriminalize etme girişimlerine rağmen polis, 1 Mayıs’ta bizi yıldırmayı başaramadı. 1,5 metrelik mesafenin tutulup, üçer kişilik sıralarla 50’şer kişilik gruplar halinde yürünmesine rağmen polis, demokratik haklarımıza saldırılarını başlattı. Eylemcileri teker teker kayıt altına alıp, yüz kapama gibi gerekçelerle saldırmaya başladılar. Orantısız bir şiddetle kortejlerden birine saldıran polis, reşit olmayan 4 kişiyi gözaltına aldı. Polis şiddetine karşı çıkmak için saldırı yerine yetişen eylemcilerden 7 kişi daha gözaltına alınıp, onlarcası da yaralandı. Çekilen görüntüler, kelepçelenmiş insanlara uygulanan polis şiddetini de gözler önüne seriyor. Bir kişinin boynuna polis, uzunca bir süre diziyle baskı uygulamış, bir başkası boğazından polis arabasına bastırılmış, yerde yatan birinin ensesine de polis, bayrak sopasını dayamıştı. Bu görüntüler, Almanya’da da eylemcilere karşı polis saldırganlığını gözler önüne seriyor. Polisin basın mensuplarına da saldırması ve işlerini yapmalarını engellemesinin nedeni de budur. Baskılar ve insanlık dışı uygulamalar, Köln-Kalk karakolunda da devam etti. Yarısı henüz reşit olmayan, gözaltına alınmış 11 eylemciye herhangi bir tıbbi müdahalede bulunulmadı. Reşit olanlar çıplak arama işkencesine maruz kaldı. Gözaltına almalar sırasında ırkçı söylemlerde de bulunulurken, Kürt bir aktiviste “kes sesini Türk” veya “Kolombiya’da değiliz” gibi ifadeler kullanıldı. Kelepçelerin çok sıkı takıldığı belirtilince, polis tarafından daha da sıkılaştırıldı.

Berlin’den Frankfurt’a, Hamburg’dan Köln’e bütün Almanya’da işçiler ve devrimciler, kızıl bayraklarla sokakları doldurdu! Polis bize saldırdı – ama biz direnmeyi sürdürdük! 1 Mayıs’ta gösterilen mücadele ruhunu selamlıyor, polisin bizi durdurmaya, yıldırmaya çalıştığı her yerde dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz. İşçiler ve devrimciler, sokakları terk etmedikçe, kapitalist devletin nasıl bocalayacağını ve saldırganlaşacağını görüyoruz. Bu yüzden yan yana, omuz omuza duruyoruz ve bütün demokrat, devrimci güçleri bizimle birlikte olmaya çağırıyoruz. Baskılara karşı dayanışmayı ve direnişi büyütelim! Yaşasın Enternasyonalist Dayanışma!

_______________________________________________________________________________

İmzacılar: ADHK, ADKH, AGIF, Arbeiterbund für den Wiederaufbau der KPD, ATIK, Kommunistischer Aufbau, Kommunistische Frauen, Kommunistische Jugend, Mala Kurda, Revolutionärer Jugendbund, SKB, SYM, Yaşanacak Dünya, YDG, Yeni Kadın, Young Struggle, ZORA