. .
14.06.2021

20.02.2021 17:49


“Hanau her yerde!”

Hanau'da 19 Şubat 2020’de düzenlenen ırkçı faşist saldırının birinci yıldönümünde Bielefeld Kesselbrink Meydanı’nda anma etkinliği düzenlendi. Saldırıda hayatını kaybeden 9 kişinin anıldığı etkinliğe binden fazla kişi katıldı.

Rise Up’ın çağrısıyla oluşturulan platformda, antifaşist bir kurumun yanı sıra Devrimci Gençlik Birliği (RJ) ve BİR-KAR da yer alarak, eylemin hazırlık ve örgütlenme sürecini bizzat yürüttüler.

Anma eylemi saat 17.00’da saygı duruşuyla başladı. İlk konuşmaların ardından, faşist saldırı sırasında ve sonrasında ailelerin hazırladığı, polisin ve kolluk güçlerinin tutum ve müdahalelerinin eleştirildiği ses kayıtları dinletildi. Hanau saldırısının istisna değil, sistematik ve planlı faşist bir saldırı olduğu belirtildi.

Eylemde bir dizi kurumun yanı sıra BİR-KAR adına da konuşma yapıldı. BİR-KAR konuşmasında, ırkçı ve faşist yapılanmaların bizzat devlet kurumları tarafından desteklendikleri, bunun bir kapitalist sistem sorunu olduğu belirtildi. Örgütlü mücadelenin her zamankinden daha çok önem kazandığı vurgulandı.

Eylem Rise Up, Devrimci Gençlik Birliği (RJ), BİR-KAR, Alibi, Cafe Exil, Seebrücke, Kurdische Jugend, Jugendantifa Bielefeld, Jüdische Hochschulgruppe, Bund Jugend, Gedenkort Bielefeld, DIDF, Grüne gibi kurum ve örgütlerin katılımıyla gerçekleşti.

kaynak: Kızıl Bayrak / Bielefeld