. .
09.05.2021

20.02.2021 18:17


Hamburg’da Hanau için kitlesel anma

Irkçı faşistler tarafından 19 Şubat 2020 tarihinde Almanya’nın Hanau şehrinde düzenlenen saldırıda dokuz göçmen hayatını kaybetti. Hanau’da hayatını kaybedenler anısına, katliamın birinci yılında anti-faşist çevreler ve göçmen demokratik kurumların çağrısıyla bir anma etkinliği yapıldı.

Anma etkinliği için saat 17.00’Da Feld Strasse Bahnhof’unda toplanıldı. Toplanma alanında pandemi nedeniyle kişiler arasına birer metre mesafe konulduğu için kitle geniş bir alana yayıldı. Toplanma alanına “Irkçılığa karşı nefsi müdafaa! Hanau her yerdir!” pankartı ve katliamda hayatını kaybedenlerin posterleri asıldı. Daha sonra katliamda hayatını kaybedenlerin anısına mumlar yakıldı.

Ardından katliamda yaşamını yitirenler anısına üç dakikalık bir saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşundan sonra ırkçılığı ve katliamı kınayan konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmaların sonunda katliamda hayatını kaybedenlerin unutulmayacağı, unutturulmayacağına dair sloganlar atıldı. Anma etkinliği esnasında katliamda yaşamını kaybedenlerin posterleri taşındı ve tek tek isimleri anons edildi.

Pandemiye rağmen 1.500 kişilik bir katılımın olduğu eylem, iki saati aşan bir süre devam etti.

Hanau’da yapılan ırkçı katliamın anma etkinliğine BİR-KAR olarak katılıp, destek verdik. Anma etkinliği esnasında “Hanau katliamını unutmadık, unutturmayacağız” başlıklı bildirilerin dağıtımını yaptık.

Hamburg BİR-KAR