. .
09.05.2021

13.04.2014 17:01


Alman ilerici basınında Greif direnişi ve polis terörü

Greif işçilerinin aylardır süren direnişi ve bu direnişe karşı Türk sermaye devletinin 10 Nisan günü yaptığı saldırı Almanya ilerici basında geniş yer aldı. Verilen haber-yorumlarda Greif işçilerinin iki aydır sürdürdükleri işgal ve direnişin taşeron sistemine son verilmesi ve ücret artışı taleplerine yer verilirken, taşeron sistemine karşı mücadelenin özel olarak altı çizildi. Avrupa'da, talepler listesinin ilk başına bu yakıcı talebi yerleştirmesi ve işgal gibi cüretli bir saldırı silahıyla bu yakıcı talebini bayraklaştırarak, burjuvaziye ve sendikal bürokrasiye karşı verilen bir ilk mücadele olduğu gerçeğinin altı çizildi.

Jungewelt‚ 'Polis fabrikaya saldırdı’ başlığı altında yaptığı haber-yorumda, Engin Yılgın'ın sendika tarafından işten atılmasına dikket çekerek, işçilerin sendika yönetimine karşı tepkilerine de geniş yer verdi. Yapılan saldırıda 100 civarında işçi ve devrimcinin gözaltına alındığını ve bunların arasında‚ sosyalist gazete Kızıl Bayrak’ın muhabirininde olduğunu yazdı. Direnişin fabrika çatısına çıkan işçiler tarafından sürdürüldüğüne yer veren gazete, fabrika önünde toplanan sol güçlerinde işçileri desteklediğini bildirdi.

Labournet/Emekağı ‘Türkiye: Polis Greif işgalcilerine saldırdı’ başlığı altında veriği haberinde aylardır direnişlerini sürdüren işçlere Perşembe sabahı erken saatlerde polisin azgınca saldırıdığını ve çok sayıda gözaltıların olduğunu yazdığı haberinde, fabrika çatısına çıkan işçilerin direnişi sürdürüyorlar’ denildi.

Labournet, ayrıca Engin Yılgın’la yapılan röportajın Almanca çevirisine de yer vererek işgali ve amaçlarını Alman kamuoyuna tanıttı.

Beobachternews saldırı ve direnişle ilgili haberini‚ 'Polis İstanbul’da grevci işçilere saldırdı’ diye kamuoyuna duyurdu. Saat 04,50’de başlayan saldırıda şimdiye kadar 50’den fazla işçi gözaltına alındı, bunların arasında basın çalışanı da var’ bilgisine yer veren haber sitesi, Bir-Kar Stuttgart temsilciliği yaptığı açıklamada saat 10.00’da Türk Konsolosluğu önünde basın açıklaması yapacağını’ ifade ederek protestolarında başladığını duyurdu.

Beobachternews Bir-Kar Stuttgart’la yaptığı görüşmede daha geniş bilgi alarak, gelecek sayıda daha geniş bir haber yapacaklarını açıkladı.

11 Nisan günlü yayınında Rote Fahne’de polis sldırısını ve bu azgın saldırıya karşı başlayan protestoları sayfalarına taşıdı. Haber sitesi‚ 'İstanbul’da grevde olan Greif işçilerine polis azgınca saldırdı’ başlığı altında duyurduğu haberinde‚ teşeron işçilerinin süresiz işe alınması ve ücret artışı talebiyle işçilerin kendi öz örgütlenmesiyle başlattıkları mücadeleleri şiddetle bitirilmek isteniyor’ görüşüne yer vererek; 'Işçilerin öz örgütlenmeisyle südürülen mücadeleyle enternasyonal dayanışma’ çağrısı yaptı.

www.jungewelt.de/2014/04-11/024.php Polizei stürmt Fabrik

www.beobachternews.de /2014/04/10/polizei-greift-in-istanbul-streikende-an/

www.labournet.de /Brutaler Polizei-Angriff auf streikende Greif-Arbeiter in Istanbul

www.rf-news.de /2014/kw15/brutaler-polizei-angriff-auf-streikende-greif-arbeiter-in-istanbul

Kızıl Bayrak / Stuttgart