. .
21.05.2022

05.03.2017 23:46


Paris'te ‘Hayır’ eylemi

Fransa Hayır Platformu'nun Paris'te düzenlediği yürüyüş ve mitinge, yağmura rağmen yüzlerce kişi katıldı.

Fransa Hayır Platformu tarafından Fransa'nın başkenti Paris'te ve yürüyüş ve miting gerçekleştirildi.

4 Mart günü saat 14.00’ten itibaren yoğun yağmura rağmen Gare de L'Est'de kitlenin toplanmasının ardından Türkçe, Kürtçe ve Fransızca “Faşizme hayır!” pankartı arkasında yüzlerce kişi değişik dillerde hazırlanan “Hayır” dövizleri eşliğinde Republique Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş güzergahı boyunca ses aracından Türk sermaye devleti ve dümenindeki dinci-gerici AKP'nin şefi Erdoğan'ın baskıcı inkar, imha ve savaş politikalarına vurgu yapıldı.

Kitle yürüyüş boyunca “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Kürdistan faşizme mezar olacak!”, “Kahrolsun faşist Türk devleti!”, “AKP diktatörlüğüne hayır!” sloganlarını attı. Republique Meydanı’na varılmasıyla dünyanın değişik yerlerinde devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler anısına saygı duruşu gerçekleştirildi ve ardından Fransa Hayır Platformu sözcüsüyle HDK Avrupa Eşsözcüsü Demir Çelik konuşma yaptı. Konuşmalarda faşist diktatörlüğe, barbarlığa, ezilenlerin ve sömürülenlerin yok sayılacağı anti-demokratik anayasaya referandumda hayır çağrıları yapıldı. Ayrıca “AKP-PDK işbirliğine hayır! Barzani hıyanetine hayır!” şiarlı CDK-F imzalı Kürtçe pankart taşındı.

İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR) ise eyleme “Sermayenin diktatörlüğüne HAYIR!” yazılı Türkçe ve Fransızca dövizlerin yanı sıra “Ücretli kölelik düzenine HAYIR!” dövizleriyle katıldı.

Yoğun yağışa rağmen eylem büyük bir coşkuyla, müzik dinletisi ve çekilen halaylarla son buldu

Kızıl Bayrak / Paris