. .
21.05.2022

09.10.2016 21:48


Paris'te Ulucanlar anması

17 yıl önce Ulucanlar Cezaevi’nde ölümsüzleşen on devrimci Paris'te yapılan etkinlikle anıldı.

Türk sermaye devletinin Ulucanlar Cezaevi’nde gerçekleştirdiği katliam 8 Ekim Cumartesi günü Paris’te yapılan etkinlikle lanetlendi, direniş selamlandı.

Saat 15.00’te Dersim Kültür Merkezi'nde gerçekleşen anma, Ulucanlar'da şehit düşenler şahsında devrim ve sosyalizm yolunda ölümsüzleşenler anısına saygı duruşuyla başladı.

Kısa bir açılış konuşmasının ardından BİR-KAR temsilcisi Ulucanlar direnişi üzerine bilgi vererek Türkiye topraklarındaki devrimci geleneğe değindi. Denizler, Mahirler, İbrahimler, Mazlumlar, Fatihler'den Habip ve Ümitler'e kadar direniş geleneğini aktardı.

12 Mart ve 12 Eylül’de cezaevlerindeki teslimiyet ve direnişlerden de örnekler verilerek ‘84'te ‘tek tip elbise’ dayatmasına karşı verilen mücadeleden bahsedildi. Sermaye devletinin katliamlarından ‘95 Gazi, ‘96 1 Mayıs'ı üzerinde durulan konuşmada, cezaevlerindeki F tipi hücrelere karşı verilen mücadele ve direnişlere değinildi.

15 Temmuz sonrası dinci gerici iktidarın OHAL uygulamaları ve ceza evlerinde politik tutsaklara karşı süren saldırılara dikkat çeken BİR-KAR temsilcisi, Ulucanlar direnişinin şimdiki ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini vurgulayarak anmanın anlam ve önemini vurguladı.

Anmaya katılanların yaptıkları değerlendirmelerle etkinlik bitirildi.

Kızıl Bayrak / Paris