. .
21.05.2022

25.09.2016 18:36


Frankfurt’ta “Darbe girişimi, demokrasi ve devrim!” toplantısı

Almanya’nın Frankfurt kentinde “Darbe girişimi, demokrasi ve devrim!” başlıklı toplantı gerçekleştirildi.

24 Eylül Cumartesi günü, Frankfurt Halkevi’nde, “Darbe girişimi, demokrasi ve devrim!” başlıklı bir toplantı gerçekleştirildi.

Kızıl Bayrak adına bir konuşmacının katıldığı toplantının ilk bölümünde Ulucanlar Katliamı’nın 17. yıldönümü vesilesiyle anma ve sunum gerçekleştirildi.

Sermaye devletinin  tarihinin cezaevleri itibarıyla da bir katliamlar tarihi olduğunu belirten konuşmacı, devletin her seferinde devrimci tutsaklar sahsında tüm toplumu teslim almak amacıyla saldırdığını; buna karşılık devrimcilerin de her seferinde baş eğmez bir tutum sergileyerek önemli bir direniş geleneği yarattıklarını vurguladı.

Bu katliam ve direnişler içinde Ulucanlar’ın önemli bir yerde durduğu belirtilerek, saldırının sınıf partisine yönelik özel bir hedefinin de olduğu; Habip ve Ümit şahsında‚ “zor dönem devrimciliğine” vurgu yapılarak, On’ların bıraktığı direniş mirasının yeni kuşaklar için örnek oluşturduğu belirtildi.

Cezaevleri ile ilgili anlatım, güncel bir gelişme olan ve tüm Amerika cezaevlerinde yaşanan yaygın ve kitlesel direnişe değinilerek sonlandırıldı.

Ulucanlar anmasının hemen akabinde toplantı konusu olan darbe girişimi ve sonrasıyla ilgili gelişmeleri kapsayan anlatıma geçildi.

Girişte, 12 Mart, 27 Mayıs ve 12 Eylül gibi örneklerden de görülebileceği gibi Türkiye’nin bir darbeler ülkesi olduğuna vurgu yapıldı.

Son darbe girişiminin birçok açıdan 27 Mayıs darbesiyle benzerlikler taşıdığı, başarısız olmasının gerisinde ise iç ve dış hakim sınıfların üzerinde tam mutabık olmamalarının olduğu belirtildi.

Ardından, Türkiye’yi darbeye götüren iç ve dış etkenlere değinilerek, darbenin girişiminin danışıklı olup olmadığı, Amerika‘nın rolü, darbeye karşı burjuva solu, reformist sol ve Kürt hareketinin tavrı gibi başlıklara açıklık getirildi.

Devamında AKP’nin darbeyi fırsata çevirerek tüm muhalefeti ezmeye yönelik hamleleri ile buna karşı neler yapılması gerektiği anlatıldı.

Anlatım son olarak, AKP’nin demokrasi konusundaki sahtekar tutumu, demokrasiden ne anlaşılması gerektiği ve her kanadıyla burjuva gericiliğine karşı biricik çözümün devrimci sınıf mücadelesi olduğu vurgusuyla sona erdi.

Anlatım, verilen kısa aranın ardından dinleyicilerin çeşitli konularda sorular sorması ve tamamlayıcı bazı ek katkılar yapmasıyla sona erdi.

Kızıl Bayrak / Frankfurt