. .
23.05.2019

  Son haberler

no news in this list.


28.11.2018 16:18


Bir kapitalistin arzusu: “İşçiler haftada 80 saat çalışmalı”

Tesla CEO’su Elon Musk, işçilerinin haftada 80 saat çalışması gerektiğini söyledi.

Emperyalist kapitalist düzende kâr hırsı insanlıktan çıkardığı gibi kârlarını yoğun sömürü ile katlayan patronlar da yoğun sömürüyü süslü laflarla ifade ediyor.

Son dönemde Mars’a insan göndermeye dair projeleri ağzından düşürmeyen Tesla şirketinin milyarder CEO’su Elon Musk, işçilerinin haftada 80 saat çalışması gerektiğini söyledi. Bu durumu da “Kimse dünyayı haftada 40 saat çalışarak değiştirmedi” diyerek meşrulaştırmaya çalışan Musk haftada 80 saat çalışmanın “sürdürülebilir” olduğunu iddia edecek kadar ileri gitti.

Tesla’da kölelik koşulları

Tesla’daki çalışmanın kölelik koşullarındaki gerçekleştiği daha önce birçok vesileyle ortaya çıkmıştı. Fabrikada yaralanan işçiler çalışma alanına geri gönderilirken şirketin iş sırasında yaralanmalara ilişkin oluşturduğu politikaya göre de ambulansın aranması neredeyse yasak. Tesla’nın California’daki fabrikasının revirinde çalışanlar, revirin amacının yaralanmaları kayıt dışı tutmak olduğunu belirtmişti. Dikiş atmayı gerektiren yaraların kayda alınması gerektiği için revirdeki dikiş malzemelerinin kaldırılmasının yanında, Tesla, Access Omnicure isimli şirketle fabrikadaki sağlık merkezinin işletilmesinde işe bağlı yaralanmaların üstünün kapatılması üzerinden anlaştığı biliniyor. Tesla’daki işe bağlı yaralanmaların sayısının giderek düşüş göstermesinin gerisinde de böylesi gerçeklerin yattığı ifade ediliyor. Gece vardiyası sırasında ise fabrikada hiçbir sağlık personeli bulunmuyor. Parmağı kopan işçilerin ertesi gün işe gelmesi veya kırık kemiklerle aynı gün işe devam etmesi beklenirken tersi durumda işten atılıyorlar. Fabrikadaki kadrolu işçiler ile geçici işçiler arasında da sağlığa erişim açısından birçok fark bulunuyor.

Tesla denetimden muaf

Sağlık merkezindeki çalışan bir emekçi California’nın iş güvenliği kurumu Cal/OSHA’ya şikayette bulunması üzerine işten atılırken Cal/OSHA ise şikayetin yürümekte olan bir soruşturmaya eklendiği yönünde cevap verdi. Sonradan ise, söz konusu soruşturmanın şikayetten 2 hafta önce kapatıldığı ve bildirilmeyen bir yaralanma için 400 dolar ceza kesildiği ortaya çıkmıştı.