. .
23.05.2019

  Son haberler

no news in this list.


26.11.2018 23:58


Basel’de faşist çetelere geçit verilmedi

Anti-faşist, ilerici, devrimci binlerce kişi dün PNOS adlı neo-Nazi çetesinin göçmenlere karşı ırkçı propagandasına geçit vermedi.

PNOS (İsviçre Ulusal Doğrultu Partisi) adlı neo-Nazi çetesinin Birlemiş Milletler Göçmen Paktı ve göçmen politikalarını protesto iddiasıyla Basel’de düzenlemek istediği ırkçı gösteriye, İsviçreli devrimci ve anti-faşist gruplar izin vermedi. Gösteri alanı Messe Platz, polisin saldırıları ve buna karşı anti-faşist kitlenin direnişiyle birlikte savaş alanına çevrildi.

Dün (24 Kasım) saat 13.00’te toplanan anti-faşist kitle, sadece Neonazi adlı örgütlenmeye karşı değil buna izin veren Basel şehri İçişleri Bakanlığı ve polisini de protesto ederek, faşist örgütlenmeye geçit vermeyeceğini kararlı bir şekilde dile getirdi.

Kitlenin öfke ve kararlılığını fark eden polis, neo-Nazi artıklarını etten duvar oluşturup koruma altına alarak alandan uzaklaştırma arayışına yöneldi. Polis, kitleye saldırısında yer yer yaşanan çatışmalarda plastik mermi ve ses bombaları kullandı.

Akşam 17.00 sularına kadar devam eden militan gösteri, neo-Nazi çetelerin gizlice alandan uzaklaştırıldığı bilgisiyle, kitlesel şekilde şehrin ana merkezine doğru sloganlarla yürüyüşe geçilerek sonlandırıldı.

Revolutionäre Aufbau (Devrimci İnşa) başta olmak üzere diğer devrimci ve anti-faşist güçlerin çağrısını yaptığı ‘Faşist Örgütlenmeye Karşı Sokağa’ protestosuna 3 binden fazla kişi katıldı.

Kızıl Bayrak / Base