. .
03.07.2022

14.01.2020 16:39


Berlin’de kitlesel LLL yürüyüşü

Almanya’nın Berlin kentinde, her yıl ocak ayının ikinci hafta sonunda düzenlenen geleneksel Luxemburg, Liebknecht, Lenin yürüyüşü binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Alman Kasım Devrimi’nin önderlerinden Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg’un 101. ölüm yıldönümlerindeki yürüyüş için kitle sabah saatlerinden itibaren Franfurter Tor’da toplanmaya başladı. Toplanma yerinde Alman partilerinden bazıları araçlar üzerinde kurdukları kürsülerden güncel sorunlara dair ajitasyon konuşmaları yaptılar. Saat 10.00’dan itibaren kortejler oluşturularak yürüyüşe geçildi.

Organizasyon bileşenlerini temsilen çeşitli parti ve örgütlerin bayrak ya da flamalarıyla karma bir kitle en önde yürüdü ve “Luxemburg Liebknecht Lenin - Kimse unutulmadı! Ayağa kalk ve diren!” şiarlı ortak pankartı taşıdı. Her yıl kullanılan uzun güzergah, bir kez daha devrim ve sosyalizm şiarlarıyla, araçlardan/megafonlardan marşlar ve konuşmalarla yankılandı. 10 binin üzerinde bir katılımla oluşan uzun yürüyüş kolu, Almanların yanı sıra göçmen parti ve örgütler ile çeşitli sol kurumların pankartları, bayrakları, flamalarıyla donanmıştı. Genelde hakim olan kızıl renkler, devrimci ve sol şiarların-simgelerin yer aldığı pankartlar vb. ile yürüyüş, her zamanki gibi sosyalizm ve komünizmin güncelliğini yansıtıyordu. Yürüyüş boyunca, başta gençlik olmak üzere kortejlerden yükselen devrimci, sosyalist, enternasyonal sloganlar hiç eksik olmadı.

Alman partilerden DKP, MLPD ve Die Linke ile bu partilerin gençlik örgütlerinin katılımı ön plandaydı. Toplamda DKP’nin katılımı belirgin bir ağırlığa sahipti. MLPD ise kortejinin derli toplu oluşu ve baştan sona süren canlılığı ile dikkat çekti. Ayrıca yürüyüşün sonlandığı alanda, çeşitli grupların temsilcilerinin konuştuğu bir miting düzeni oluşturdu. Bunların dışında gençliğin ağırlıkta olduğu irili ufaklı çok sayıda yerli sol grup coşkularıyla ve oluşturdukları bloklarla yürüyüşte yer aldılar.

Farklı ülkelerden göçmen sol grupların katılımındaki ana gövdeyi ise her yıl olduğu gibi yine Türkiyeli sol parti, örgüt ve çevreler oluşturdular. Fakat Türkiyeli grupların katılımında önceki yıllara nispeten bir zayıflama olduğu da gözlendi. Bunun dışında kalan birkaç kortejden birini oluşturan komünistler, görselliğiyle ilgi çeken TKİP imzalı “21. yüzyıl sosyalizmin olacak” şiarlı pankart ve parti bayraklarıyla yürüdüler. Bir-Kar bayraklarının da taşındığı yürüyüşte, iki ayrı pankart ve kızıl bayraklar taşıyan Revolutionärer Jugendbund (Avrupa DGB) coşkusu ve devrimci sloganlarıyla dikkat çekti.

Her yıl olduğu gibi yürüyüşün sonlandığı mezarlık önündeki alanda çok sayıda stand kuruluydu. Alana ulaşan kitleler bayrak ve pankartlarını girişte bırakarak mezarlığa girip, Sosyalistler Anıtını ziyaret ettiler, anıtı ve Kasım Devrimi’nin ölümsüzlerine ait mezarları kırmızı karanfillerle donattılar. Ayrıca yürüyüşe katılanlar dışında, çoğunluğunu yaşlı kuşağın oluşturduğu binlerce kişi de sabahtan başlayarak anıt mezar ziyaretinde bulundu.

Almanya’da devrim ve sosyalizme ait sembolleriyle, şiarlarıyla, görselliğiyle apayrı bir öneme sahip olan LLL yürüyüşü, anıt mezar ziyaretlerinin ardından sona erdi.

Kızıl Bayrak / Berlin