. .
17.01.2021

14.01.2020 17:33


Paris suikastı 7. yılında da unutulmadı

Fransa Kürt Demokratik Konseyi (CDK-F) ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) Paris suikastı için 7. yıldönümünde anma eylemi gerçekleştirdi. Dün sabah saatlerinde Avrupa’nın çeşitli ülke ve bölgelerinden gelen binlerce Kürt eylemci Paris kuzey garı etrafında toplandı. Suikastın gerçekleştirildiği merkezin etrafında binler onları unutmadıklarını haykırırken mücadelenin sürdüğünü vurguladı.

Saat 12.00’de kortejler oluşturularak yürüyüşe başlandı. Kürt halkının renklerinden oluşan flamalar ve Kürt hareketine ait çeşitli örgüt bayrakları taşındı. En önde Kürt kadınları tarafından “7 yıllık cezasızlığa yeter artık!” pankartının yanı sıra suikastta katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğrafları taşınırken, pankartlarda adalet çağrısı öne çıktı.

Mitinge Cansız, Doğan ve Şaylemez’in aileleri ve de Türkiyeli devrimci ve sol örgütlerden TKİP, Bir-Kar, MLKP, ADHK, Partizan, EÖC flamalarıyla eyleme katıldı. CNT, UCL, NPA gibi Fransız örgütleri yürüyüşe de katılarak dayanışmalarını gösterdiler.

Yürüyüşün ardından Republique Meydanı’nda miting programına geçildi. Tüm kitlenin alana ulaşmasının ardından Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez şahsında saygı duruşunda bulunuldu.

İlk konuşmayı CDK-F Eşbaşkanları Remziye Demirci ve Lokman Kanar yaparken Fransa devletinin suikastı aydınlatması çağrısı yapıldı. “Sakine, Rojbin ve Sara’nın katillerinin yargılanması için elimizden geleni yapacağız” vurgusunun ardından söz TJK-E temsilcisine bırakıldı. Fidan Doğan’ın babası Hasan Doğan, Leyla Şaylemez’in babası Cumali Şaylemez de aileler adına söz aldı. 

KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ise şunları söyledi: “Onlar mücadelemizin ve Kürt kadın hareketinin öncüleriydi. Onların hakikati ortaya çıkana kadar mücadele sürecek. 7 yıldır Kürt dostları, Kürt kadınları, Fransa kadınları bu davayı takip ediyor. Ancak bugüne kadar bir gelişme yok. Buradan katliamın 7. yıl dönemi vesilesiyle Fransa yargısına çağrı yapıyoruz. Kürt halkının mücadelesi hiç bir zaman bu sonucu kabul etmeyecek. 3 kadın arkadaşımızın katillerin açığa çıkmasını istiyoruz.”

Miting programı Fransız sol örgütlerinin destek konuşmaları ile devam etti. France Insoumise (Boyun Eğmeyenler Hareketi) konuşmasında MİT’in rolüne vurgu yapılırken Yeşiller Partisi ve NPA (Yeni Antikapitalist Parti) de benzer konuşmalar yaptılar.

Miting, Hozan Comerd, Farqin Azad, Diyar Mahrovi ve Menal’ın söylediği türkü ve şarkılarla son buldu.

Kızıl Bayrak / Paris