. .
16.01.2021

26.11.2019 22:32


Almanya’da coşkulu parti ve devrim gecesi

Yurtdışında komünistlerin geleneksel parti ve devrim gecesi, devrimci bir atmosferde ve başarıyla gerçekleştirildi. Merkezi gece için, “Sınıfa karşı sınıf, düzene karşı devrim!” şiarıyla, yaklaşık iki aya yayılan bir hazırlık faaliyeti yürütüldü. Gecenin programı, konuşma, sinevizyon ve Pınar Aydınlar dışında esasta genç komünistlerin kültürel-sanatsal ürünleriyle oluşturuldu. Bir yandan gecenin programı hazırlanırken, bir yandan da afiş, bildiri/çağrı gibi materyallerin kullanımı, ev ziyaretleri ve bilet satışıyla, kimi kentlerde taraftar toplantılarıyla kitle çalışması yürütüldü.

Her yıl olduğu gibi etkinlik salonu gecenin temasına uygun bir sahne pankartının yanı sıra, partinin çeşitli konulardaki temel şiarlarının yer aldığı çok sayıda pankart, devrim ve sosyalizm kavgasında ölümsüzleşen devrimcilerin resimleri ve parti bayraklarıyla donatıldı. Yerellerin kolektif emeğiyle hazırlanmış olan yiyecek-içecek standının dışında, BİR-KAR, , Revolutionärer Jugendbund (Avrupa DGB), PiA (Enternasyonal EKK), Partizan (Yeni Demokrasi), Halkın Günlüğü, Partizan (Özgür Gelecek), Trotz Alledem’in kitap-dergi standları açıldı.

Etkinliği izlemek için gelenlerin yerlerini almalarının ardından, saat 17.30’da etkinliğin açılışı yapıldı. Ekim Devrimi’nin tarihsel anlamına ve etkisine, komünistlerin “Yeni Ekimler için ileri!” şiarı ve EKİM ismiyle yola çıktıklarına vurguyla başlayan açılış-selamlama konuşmasında, “Biri bitmeden öteki başlayan ve dalga dalga yayılarak dünyanın hemen her tarafında büyük etkiler ve yankılar yaratan işçi direnişleri, grev ve genel grevler, çeşitli biçimde kitle hareketleri ve halk isyanları”nın gelmesi kaçınılmaz olan büyük toplumsal devrimlerin öncü sarsıntıları olduğuna işaret edildi. Yeni Ekimler’in insanlık için bir kez daha yegâne seçenek haline geleceği belirtilerek, etkinliğe katılanlar selamlandı.

Dünyada ve Türkiye’de devrim ve sosyalizm kavgasında ölümsüzleşenler anısına, Enternasyonal marşı eşliğinde yapılan 1 dakikalık saygı duruşu sonrasında etkinlik programına geçildi. Programda ilk olarak Gençlik Korosu sahne aldı. Farklı dillerde şarkı, türkü ve marşları coşkuyla seslendiren Gençlik Korosu, sık sık alkışlarla karşılandı ve “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm!” şiarıyla uğurlandı.

İkinci olarak, parti adına konuşmayı yapması için, parti temsilcisi kürsüye davet edildi. Selamlamanın ardından, “Sınıfa karşı sınıf!” şiarının TKİP VI. Kongresi’nin ana şiarı olduğunun hatırlatılmasıyla başlayan konuşmada, bu şiarın tarihsel ve güncel muhtevası ve anlamı irdelendi. Kapitalist toplumda işçi sınıfının özel tarihsel rolüne vurgular içeren konuşma, günümüz dünyasında işçi sınıfına dair temel gerçeklerin sıralanmasıyla sürdü. Yeni dönemdeki kitle hareketleri ve halk isyanları tablosuyla ilişkisi içinde, halen eksik olan işçi sınıfı ekseni ve önderliğinin belirleyici önemine vurgu yapıldı. Türkiyeli devrimcilerin Kürt sorunu konusundaki hassasiyetlerinin gerekçelendirilmesiyle devam eden konuşmada, öte yandan tüm bölge halklarına karşı devrimci sorumluluklara, Türk burjuvazisi ve devletinin bölge halklarına yaşatılan acılardaki dolaysız sorumluluğuyla ilişkilendirilerek işaret edildi. Kitle tarafından büyük bir dikkatle dinlenen parti konuşması, “Yaşasın partimiz TKİP!” sloganıyla karşılandı.

Etkinlik programı, “Ve dövüşebilirim… Doğru bulduğum, haklı bulduğum, güzel bulduğum her şey ve herkes için. Yaşım başım buna engel değil!” sözleriyle sahneye davet edilen, Kızıl Afacanlar çocuk grubunun şiir dinletisiyle sürdü. Nazım Hikmet, Aziz Nesin ve Bertolt Brecht’ten çocuklara dair şiirleri, henüz ilk gençlik çağlarındaki iki gencin gitar ve müzik klavyesiyle yaptıkları ezgiler eşliğinde Almanca ve Türkçe sunan Kızıl Afacanlar, sık sık kilenin coşkulu alkışlarını topladılar. Özellikle en sona bıraktıkları ve kendi yazmış oldukları “Gelecek Biziz” şiiri coşkuyu doruğa çıkardı.

Kızıl Afacanlar’dan sonra sahne KPD-Wideraufbau müzik grubuna bırakıldı. Grubun salon boyunca sahneye törensel yürüyüşü kitle tarafından heyecan ve alkışlarla karşılandı. Grup, sahnede Türkçe özetleriyle Almanca ajitasyonlar eşliğinde sergilediği performansla da geceye farklı bir renk kattı. KPD-Yeniden İnşa grubu “Yaşasın enternasyonal dayanışma!” sloganıyla sahneden ayrıldı.

Programın ilk yarısı, Trakya’dan komünistlerin mesajı ve yakın dönemde DEV-TEKSTİL’e operasyonla hukuksuzca tutuklanıp hapse konulmuş işçi ve devrimcilere dair BİR-KAR’ın dayanışma açıklaması ve destek çağrısıyla sona erdi.

Yarım saatlik aranın ardından, sinevizyon gösterimiyle ikinci bölüme geçildi. Emperyalist-kapitalist barbarlığın somut olgular ve verilerle çarpıcı teşhirini yapan, yeni dönem sınıf ve kitle hareketleri dalgasını özetleyen, “Sınıfa karşı sınıf, düzene karşı devrim, kapitalizme karşı sosyalizm!” şiarının güncelliğini işleyen sinevizyon büyük bir dikkatle izlendi ve beğeni topladı.

Paris’ten BİR-KAR emekçisinin kısa müzik dinletisinin sonrasında, sahne Frankfurt’tan genç komünistlerin oluşturduğu tiyatro grubuna bırakıldı. Gençlerin tiyatral şiir gösterisi, gerek seçilen anlamlı şiirler gerek sunum biçimiyle, kitle tarafından büyük beğeniyle karşılandı, sık sık coşkulu alkışlar aldı. Salon bir kez daha “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm!” şiarıyla uğurladı gençleri.

Gecede son olarak, “Anadolu halklarının, sevinçlerini, sevdalarını, özlemlerini, acılarını, öfkelerini harmanladıkları ezgileriyle sanatçı dostumuz Pınar Aydınları sahneye davet ediyoruz” anonsuyla, sahne Pınar Aydınlar’a bırakıldı. Tarzıyla ve sesiyle olduğu kadar, girişteki selamlaması ve seslendirdiği parçaların aralarında verdiği devrimci mesajlarla da kitlenin büyük beğenisini toplayan Pınar Aydınlar, gecenin coşkulu halaylarla noktalanmasını sağlayacak bir dinleti sundu.

Wuppertal’da düzenlenen etkinliğe MLPD, TKP/ML, MKP, TKİP İstanbul İl Komitesi, Genç komünistler, Trakya’dan komünistler ve PiA tarafından sunulmuş olan mesajlar ise program akışına uygun yerlerde okundu. Salon atmosferinden teknik organizasyonuna, gençlik güçlerinin başarıyla gerçekleştirdikleri moderasyondan kültürel-sanatsal ürünlere, gençliğin dinamizmini taşıyan programıyla her bakımdan övgü toplayan, baştan sona devrimci bir atmosferde geçen, politik mesajlarını güçlü bir şekilde veren “Sınıfa karşı sınıf, düzene karşı devrim” etkinliği, “Coşkumuzu ve inancımızı bizimle paylaşmaya gelen herkese teşekkür ediyor, devrim ve sosyalizm mücadelesinde omuz omuza yürüyeceğimiz ve daha nice etkinliklerde bir arada olacağımız inancıyla hoşça kalın diyoruz” sözleriyle sona erdi.

Kızıl Bayrak / Almanya