. .
10.08.2020

28.09.2019 10:00


Wuppertal’da Teslim Demir (Sinan) yoldaşı anma etkinliği düzenlenecek

EKİM hareketinin ve Türkiye Komünist İşçi Partisi’nin kurucularından Teslim Demir (Sinan) yoldaşı bir yıl önce yitirmiştik. Partisi daha ilk açıklamasında, Teslim Demir için, “O partimizin Sinan Yoldaşı, ama Türkiye devrimci hareketinin de Sinan Hoca’sıydı. Siyasal yaşamı ve mücadelesi bir partiye sığamayacak türden devrimcilerin nadir örneklerinden biriydi” demişti. Farklı çizgilerden siyasal akımlar bu sözleri boşa çıkarmadılar ve onu son yolculuğuna samimi bir sahiplenmeyle uğurladılar.

Partisi tarafından Sinan yoldaş hakkında yapılan kapsamlı açıklamada ise şunlar söylenmişti:

29 Eylül 2018’de yitirdiğimiz 1952 doğumlu Teslim Demir yoldaşın yüreği en geç 1968’den itibaren, demek ki tam yarım yüzyıldır, devrim ve sosyalizm davası için çarpıyordu. En geç 1973 yılından beri, demek ki tam 45 yıldır, örgütlü bir devrimciydi ve kelimenin en tam anlamıyla, geceli gündüzlü devrim için çalışıp durdu. Bu uğurda birden fazla kez tutuklamalar yaşadı, işkencelerden geçti, zindanlarda yattı, mahkemelerde yargılandı. Ama son nefesine kadar inandığı ve bir ömür boyu bağlandığı davasına sadık kaldı. Bu davanın bir önderi, ama yüzlerce, binlerce devrimcinin tanıklık edebileceği gibi, aynı zamanda bir sıra neferiydi. Liderlik özellikleri ve konumuna rağmen en sıradan işleri de gündelik olarak omuzlamaktan geri durmayan gerçek bir devrim işçisiydi.”

Ölümünün üzerinden geçen bir yılda yoldaşları onun boşluğunu derinden yaşadılar. Özellikle son yıllarını hasrettiği yurtdışındaki çalışmasını, ondan devraldıkları mirasın sorumluluk bilinci ve motivasyonuyla yürüttüler. Her eylem ve etkinliği Teslim Demir’in yoldaşlığına layık olma duygusuyla örgütlediler.

Ailesi ve yoldaşları, ölümünün birinci yılında, bu kez Sinan yoldaş için anma etkinliği düzenliyorlar. Yapılan açıklamada, 29 Eylül Pazar günü Wuppertal’da düzenlenecek anma törenine yoldaşlarının, sevenlerinin ve dost parti ve örgütlerin yanı sıra, yüreği devrim davasından yana atan tüm emekçilerin davetli olduğu belirtildi.

Kızıl Bayrak / Almanya