. .
12.08.2022

05.12.2017 22:45


Fransa’da Fete de L’Humanite etkinliği

Fransa’da Fete de L’Humanite etkinliğinin 26.’sı gerçekleştirildi.

Fransız Komünist Partisi’nin (PCF) Brötanya bölgesinde geleneksel olarak düzenlediği Fete de L’Humanite, “insanlık bayramı” etkinliğinin 26.’sı 25 ve 26 Kasım günleri Lorient’de gerçekleşti.

Etkinlikte açılan pek çok standı PCF’nin bölgesel ve yerel örgütlerinin stantları oluştururken CGT sendikası, Fransa-Venezuela, Fransa-Küba, Fransa-Filistin halkları dayanışma derneklerinin yanı sıra Kürt hareketi ve İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR) da tanıtım standı ile etkinlikte yer aldı. Yüzlerce emekçinin katıldığı etkinlikte; sinema, konser, seminerin yanı sıra kimi yazarların da katıldığı kitap sergisi açıldı.

Etkinlik 25 Kasım günü saat 10.30’da kısa bir açılış konuşmasının ardından açıklanan programla başladı.

Etkinlik süresince sinema salonunda Ekim Devrimi ile ilgili filmler, Fransa tarihinden direnişler ve sınıf mücadelesinden belgeseller gösterildi. Seminer bölümünde ise Fransa’da seçimler ve sol, çalışma yasasında reformlar, Macron kararnameleri, eğitim, sağlık gibi konular işlendi.

Etkinlikte, Küba, Venezuela ve Bolivya üzerine, “Latin Amerika ve Karayiplerde sosyalizm nerede duruyor?” temalı bir söyleşi de gerçekleştirildi. Büyükelçiliklerden ataşe düzeyinde katılımcıların sunduğu seminerlerde Latin Amerika’daki sosyal, siyasal ve ekonomik gelişmeler üzerine bilgilendirme yapıldı. Amerikan emperyalizminin bölgedeki saldırganlık politikalarına, Venezuela’da faşist paramiliter güçleri silahlandırarak yarattığı kaos girişimine değinildi. Halkın Chavez’in bıraktığı mirasa sahip çıktığı belirtildi. Küba temsilcisi ise Fidel Castro’nun ölüm yıl dönümü nedeniyle sözlerine Fidel’i anarak başladı. Ekim Devrimi’nin 100. yılını selamlayarak sözlerine devam eden temsilci, Ekim Devrimi’nin 100. yılında Marksizm-Leninizm’in hâlâ geçerli olduğuna ve yol gösterdiğine dikkat çekti ve marksist klasiklerin okunması önerisinde bulundu.

“21. yüzyılda nasıl bir komünizm?” temalı seminerin sunumu ise, PCF yerel temsilcisi ve genel sekreteri Pierre Laurent tarafından yapıldı. PCF yerel temsilcisi Ekim Devrimi’ne değinerek, ezilen ve sömürülen sınıfları birleştirecek düşüncenin ‘komünizm’ olduğunu belirtti. PCF Genel Sekreteri Pierre Laurent ise kapitalizmin 19. yüzyıldan bu yana dünyanın yeraltı ve yerüstü kaynaklarını hoyratça yağmaladığını, işçi ve emekçilere ise hiçbir şey sunmadığını söyledi. “Çalışma yasası” gibi yasalarla işçi ve emekçiler payına geleceksizlik ve yoksulluk düştüğünü belirten Laurent, komünist partiye büyük görevler düştüğünü ifade etti. Krizlerden dolayı kapitalizmin artık yönetemez olduğunu belirten Laurent, finans kapitale karşı solda birlik çağrısı yaptı.

Etkinlikte BİR-KAR standı emekçiler tarafından ilgiyle izlendi. Türkiye ve Fransa’daki politik gelişmeler üzerine bilgi alışverişi yapılan standda, Fransızca ve Türkçe olarak hazırlanan “İlke ve amaçlarımız” başlıklı broşürler ilgi gördü. Standda, ev yapımı yiyecekler ve içeceklerin ikramı gerçekleştirildi.

Kızıl Bayrak / Brötanya