. .
05.10.2022

18.10.2010 15:35


Berlin’de Hartz IV karşıtı yürüyüş ve Uluslararası Kültür Festivali

Almanya’nın bir çok şehrinde 2004 yılından bu yana her pazartesi günü yaz kış, sıcak soğuk demeden MLPD tarafından işsizlik ve sosyal kesintiler başta olmak üzere hükümetin Hartz IV saldırısına karşı eylemler gerçekleştiriliyor. Pazartesi eylemleri (Montags Demo) kapsamında Berlin’de her yıl geleneksel olarak sermayenin saldırılarına karşı merkezi bir yürüyüş yapılıyor. Bu yıl da gelenekselleşen yürüyüşlerin 7.’si, 16 Ekim günü gerçekleştirildi. (7. Herbst demostration gegen die regierung)

Yürüyüş Doğu Berlin S-Bahn Prenzlauer Allee ve Batı Berlin Hermannplatz kollarından saat 12:00’de eşzamanlı olarak başlayıp Alexanderplatz’da saat 14:00’te yapılan mitingle son buldu. Havanın soğuk ve yağışlı olmasına rağmen yürüyüşe yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Yürüyüş boyunca Almanya’da yaşanan sosyal kesintiler başta olmak üzere Avrupa’daki hak gaspları kınandı, teşhir edildi. Yürüyüş boyunca taşınan pankart ve dövizlerde de işsizlik, Hartz IV, işçi ücretlerinin düşürülmesi, eğitimde ve sağlıkta yapılan kısıtlamalar, emeklilik yaşının yükseltilmesi teşhir edildi. Ayrıca Stuttgart’a yapımı milyarlarca Euro’ya malolacak yeni gar inşaatının bir an önce durdurulması talep edildi. Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda ise hükümetin bu saldırılarını protesto etmek için daha çok alanlara çıkmak, yerli-göçmen, kadın-erkek, işçi-işsiz, genç-yaşlı hep beraber yaşamın her alanında mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı. Bununla da sınırlı kalmayarak Avrupa’nın bir çok ülkesinde benzer sorunların yaşandığına dikkat çekilerek buralarla da dayanışma içinde olmak gerekildiği vurgulandı.

Bir çok yerli ve göçmen kurumun birlikte örgütlediği yürüyüş saat 14:00’te Alexanderplatz’da yapılan mitingle devam etti. Mitingde bir çok konuşmacı yaptığı konuşmalarda hükümetin politikalarının ürünü olarak bugün düne oranla daha kötü koşullarda çalışmak zorunda kaldıklarını, işçi ücretlerinin düşürüldüğünü, iş güvencesinin ortadan kalktığını belirtti. Taşeronlaşmanın yaygınlaştığı, eğitimin ve sağlığın paralı hale getirildi dile getirildi. Emeklilik yaşınının 67’ye yükseltilmesinin mezarda emeklilik anlamına geldiği söylendi ve yabancı düşmanlığının hortlatıldığı belirtildi.

Uluslararası Kültür Festivali yapıldı

Max-Schmeling salonundaki kültür festivali ise saat 17.00’de başladı.Sunumunun Almanca, Türkçe ve Kürtçe olarak yapıldığı festivalde değişik bölgelerden ve ülkelerden müzik ve şiirler sunuldu. Uluslararası işçi ve emekçi hareketlerinin kitle mücadelelerini anlatan sinevizyon gösteriminin yanısıra değişik kültürel sunumlar gerçekleştirildi.

Festivalde öne çıkan en önemli tema ise dünyanın değişik kıtalarından ve daha çokta Mao’cu devrimci örgüt ve partilerin içerisinde yer aldığı (Uluslararası Mücadele Örgütü) İCOR oldu. MLPD’den Stefan Engel’in başkanlığını ve Hindistan Komünist Partisi’nden Sanjay Singhvi’de başkan yardımcılığını yürüttüğü örgüt adına Engel ve Singhvi birer konuşma yaptı. Konuşmalarında örgütün kuruluş amacının küreselleşen sermayenin saldırılarına karşı ancak uluslararası devrimci bir mücadele hattı örülerek karşı konulabileceği ve başarı elde edilebileceği belirtildi. Gelecek açısından da tek tek ülkelerdeki mücadelelerin bulundukları coğrafyada ve ülkelerde sıkışıp kalmamasının ve mücadelelerinin başarıyla sonuçlanmasının garantisi için de İCOR gibi örgütlenmelere ihtiyaç duyulduğu dile getirildi.

Festival genel olarak başarılıydı ve devrimci bir hava hakimdi.

BİR-KAR da yürüyüşe katılarak festivalde stand açtı. Ayrıca başından beri festivalin organizasyonunda yer alarak güçlerinin olduğu tüm bölgelerde bu ortak eylem için afiş, bildiri ve bilet satışı çalışmalarına katıldı.

BİR-KAR / Berlin