. .
05.10.2022

24.07.2010 09:10


2. Neckarfest'in hazırlıkları sürüyor

Almanya’nın Stuttgart kentinde ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen Neckarfest'in 2.'si bu yıl 24 Temmuz tarihinde yapılacak.

Almanya gibi kapitalist metropollerde, yaz festivallerinin yapılması bir gelenektir. Genellikle yerel yönetimlerin finansörlüğünde yapılan bu festivaller, tüketim çılgınlığının yaşandığı birer arenaya dönüşmektedir. Liberal cilalarla bu festivallerin amacı gizlenirken, bunlar kurulu düzenin kutsandığı ayinlere dönüşmektedir.

Geçen yıl birincisi yapılan Neckarfest, kapitalist toplumun sorgulandığı, alternatif kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği, değişik ülke halklarının kültürlerinin sergilendiği politik-kültürel bir festival olma özelliğini taşıyor. Festival Almanya’da bu yanıyla öne çıkıyor.

2. Neckarfest, 24 Temmuz günü 15.00-24.00 saatleri arasında Stuttgart-Untertürkheim'de yapılacak. Programda çocuk ve gençlik programlarının yanısıra Stuttgart'ın yerel sorunları da tartışılacak. Ayrıca "Kriz ve Berlin'deki kaos - Sol ne yapmalı?" başlığı ile gerçekleştirilecek etkinlikte kapitalizmin krizi ve tutulması gereken yol ele alınacak.

ABZ-Süd'ün (İşçi Egitim Merkezi-Güney) çağrısıyla, MLPD, Baden, Würtümberg, REBELL, BIR-KAR, COURAGE, SI ve People to People tarafından örgütlenen festival için çalışmalar sürüyor. Festivalin hazırlıkları kapsamında Stuttgartlı işçi ve emekçilere çağrı yapmak amacıyla bileşenler 23 Temmuz Cuma akşamı saat 17.00'de ABZ-Süd'de bir araya gelerek toplu olarak el ilanı dağıtacaklar.

 

2. Neckarfest: Program

Söyleşi, müzik, kabareler, halay ve dansların yer aldığı programda, değişik ülke ve bölgelerden gelen Grup Su (Paris), Waikikuna (Peru), Grup Auftakt gibi müzik grupları da sahne alacak.

 

Tarih: 24 Temmuz Cumartesi

Saat: 15.00-24.00

Adres: ABZ Stuttgart,

Bruckwiesenweg 10

70327 Stuttgart-Untertürkheim (Bahnhof'a 200 metre)

 

Kızıl Bayrak / Stuttgart