. .
01.02.2023

06.06.2021 17:10


Paris’te “kamu reformu”na karşı işçilerden eylem

Fransa dönüşüm ve kamu hizmeti Bakanı Amélie de Montchalin, 22 Şubat’ta yeni bir “Kamu Hizmeti Reformu” açıklamıştı. Bakan, “hükümetin var olan borçlarını ödemesi ve Fransa’nın rekabet gücünün iyileştirilmesi” adına “reform” düzenlediklerini ifade etti. Fakat işçiye geleceksizlik ve güvencesizlik dayatan düzenlemenin asıl hedefi, emekçilerin sırtından Fransa’nın mali-ekonomik durumunu iyileştirmektir.

Geçen hafta 27 Mayıs Perşembe günü, “öfkenin kırmızı Perşembe günleri” adı altında Paris belediye işçileri “Kamu Hizmeti Reformu”na karşı ve Paris belediyesine de baskı uygulamak için eylemdeydi. Reform, tüm çalışanların senelik ortalama çalışmasını 1607 saate eşleştirmeye, 8 günlük yıllık izin hakkını gasp etmeye ve aynı zamanda da farklı meslek ve çalışma birliklerinin çalışma düzenine saldırıyor.

Geçen hafta düzenlenen eylem sonrası, Paris Belediyesi personel sorumlusu Antoine Guillou sendikalar arası kurulu kabul etmişti. Reformun etkilerini değerlendirecek belgeleri vermemesi üzerine kurul toplantıyı terk etti.

3 Haziran Perşembe günü “öfkenin kırmızı Perşembe günleri” eylemleri kapsamında, binin üzerinde belediye işçisi, Paris’in 12. Bölge belediyesinden Paris şehir belediyesi önüne kadar yürüyüş yaparak seslerini duyurmaya çalıştı. Belediye binası önünde işçiler yoğun bir polis ablukasıyla karşı karşıya kaldı.

Yürüyüş kortejinde animatörler, bahçıvanlar, çöpçüler, kanalizasyoncular, sosyal hizmet uzmanları ve daha birçok iş kolundan işçi yer aldı. Eylem esnasında Sosyalist Parti’li Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo “Hidalgo ne bir dakika fazla, Hidalgo ne bir gün eksik” sloganıyla protesto edildi. Arttırılmak istenen çalışma saatlerine ve gasp edilmek istenen izin günlerine dikkat çekildi.

Révolution Permanente’e (Sürekli Devrim) konuşan bir belediye işçisi “Kovid’den kaynaklı bizden çok fazla performans bekleniyor. Virüse maruz kalarak, bizden imkânsızı istiyorlar ve biz de her gün imkânsızı başarıyoruz” diyerek sözde “teşekkürler” eşliğinde izin günlerinin gasp edilmeye çalışıldığını anlattı.

25 Mayıs gününden beri çöpçüler “yenilenebilir” grevdeler. Aynı gün işçiler, taleplerini belediye başkanına iletmek ve öfkelerini göstermek için Paris belediye binasını işgal ederek eylem yapmışlardı. Kolluk kuvvetleri işgal eylemine göz yaşartıcı gaz ve copla saldırarak bastırmıştı.

Öte yandan Paris belediyesi, işçilerin grevini kırmak için özel şirketlere başvurarak, grevin etkisini sınırlamaya çalışıyor.

“Kamu Hizmeti Reformu” adlı sosyal yıkım yasasına karşı ulusal düzeyde de eylem çağrısı yapıldı. Sendikalar 15 Haziran’da bir günlük ulusal seferberlik için ortak eylem çağrısı yaptı.

kaynak: Kızıl Bayrak