. .
16.07.2019

07.12.2018 22:04


Akaryakıt zammı iptaline Sarı Yeleklilerin yanıtı: Eylemlere devam!

Fransa’da akaryakıt zammının 6 ay askıya alınması sonrasında eylemlere devam eden Sarı Yeleklilerin sözcülerinden Benjamin Cauchy “Biz ekmek istiyoruz ekmek kırıntısı değil” dedi. 

Fransa’da akaryakıt zammıyla patlayan Sarı Yelekliler eylemi karşısında Fransa Başbakanı Edouard Phillippe, dün akaryakıt vergilerinin altı aylığına askıya alındığını duyurmuştu.

Eylem akaryakıt zammıyla patlamıştı ama 42 maddelik talebi bulan bir içeriğe büründü. Akaryakıt zammı bu talep listesinin sadece bir maddesi.

Sarı Yeleklilerin sözcülerinden Benjamin Cauchy, akaryakıt zammının geri alınması sonrasında "Fransızlar aptal değil ve ekmek kırıntısı değil ekmeğin kendisini istiyor" dedi.

Sarı Yeleklilerin eylemleri bugün de devam ediyor. Cauchy, Cumartesi Paris'te planladıkları eylemi, iptal edilmesi yönündeki çağrılara rağmen düzenleyeceklerini vurguladı.

Bugün eylemlerin bitirilmesi arzusuyla Fransa hükümet sözcüsü Benjamin Griveaux, hükümetin varlık vergisi uygulamasını tekrar gözden geçirebileceğini duyurdu. 

Sarı Yelek sembolü yayılıyor

Sarı Yelek, dünyada emekçilerin eylemlerinde sembol haline geldi. Belçika’nın ardından, dün Irak'ın güneyindeki Basra'da kamu hizmeti yoksunluğu ve işsizlik nedeniyle yeniden başlayan eylemde de eylemcilerin “sarı yelek” giymesi dikkat çekti.

Basra’daki “sarı yelekliler” dün Basra Valisi Esad İdani'nin konvoyunu valilik binası yakınından geçtiği sırasında kesmeye çalıştı.