. .
12.08.2022

29.12.2019 23:28


RJ’nin (Avrupa DGB) birinci eğitim kampı başladı

Revolutionärer Jugendbund (RJ - Avrupa DGB), 2019 yaz tatilinde gerçekleştirdiği geleneksel gençlik kampından sonra, 26 Aralık’tan 30 Aralık’a kadar süren ilk eğitim kampına başlamış bulunuyor.

RJ’liler 27 Ekim genel kurulundaki yaz kampı değerlendirmelerinde, daha derin ideolojik eğitime ihtiyaç duydukları için, Marksist-leninist dünya görüsünün incelendiği bir eğitim kampı düzenlemeye karar vermişti. Eğitim kampının katılımcıları yine örgütün farklı yerellerinde faaliyet yürüten gençlerden oluşmaktadır. Kamp öncesinde belirlenen ve hazırlanan konular ise Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm, Sınıf Toplumlarının Tarihi Ve Sosyalizm, Devlet ve Devrim ve ayrıca Kapitalizm ve Çevre. Program, seminerler ve kolektif okuma çalışmaları da içermektedir.

Kendilerini tanıtmalarıyla kampı başlatan gençler, konuşmalarında devrimci eğitimin günümüz dünyasındaki önemini vurguladılar. Ayrıca kampın yarattığı alternatif ve kolektif toplulukta yer alan gençler başka bir hayatın mümkün olduğunu göstermek ve o değerleri hep bir arada yasamak istediklerini belirttiler. İlk sunum ilkel komünal toplumdan köle toplumuna geçişi anlattı. Üretici güçlerin ve üretim araçlarının nasıl geliştiğini ve bunların üretim ilişkilerini nasıl etkilediğini özetleyen sunum canlı ve verimli tartışmalarla sonlandırıldı. Daha sonra ertesi güne hazırlık için okuma metinleri dağıtıldı.

Eğitim kampı ilk günden itibaren katılımcılar tarafından büyük bir ciddiyetle karşılandı. Bunun sayesinde devrimci bir atmosferin oluşması sağlandı. Önümüzdeki günlerde bu başarılı girişin devamını getirmek için aynı şekilde emek vereceğiz.

Revolutionärer Jugendbund