. .
12.08.2022

09.05.2021 21:47


Nürnberg’de Kürt derneğine polis baskını

Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), Nürnberg’de Medya Halk Evi’ne yapılan polis baskınını kınadı.

ATİF tarafından yapılan açıklamada, Almanya’nın Nürnberg şehrinde 7 Mayıs sabahı polis tarafından Medya Halk Evi’nin kapıları kırılarak basıldığı ve eş zamanlı olarak Kürt siyasetçi Makbule Kartal’ın evinin de basılarak evdeki misafirin gözaltına alındığı ifade edildi.

Bu baskının faşist Türk devletinin dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya’ya ziyaretinin hemen sonrasında gerçekleşmesinin tesadüf olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu saldırılar meşru mücadelemizi engelleyemeyecektir. Nasıl ki 2015’de ATİK’e yönelik gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan 10 Komünist ve Devrimcinin Münih mahkemesinde süren 5 yıllık davasında bir geri adım atılmadıysa, onlarca tutuklanan Kürt siyasetçileri yıllarca hapis yatmalarına rağmen geri adım atmadıysalar, bu saldırı karşısında da geri adım atmayacağız. Çünkü biz haklı ve meşru bir mücadelenin demokratik kuruluşlarıyız. Çünkü biz Almanya’daki Kürtlerin ve Türkiyelilerin demokratik öz örgütlenmeleriyiz."

Alman polisinin Nürnberg’deki Medya Halk Evi derneği ve Makbule Kartal’ın evine yönelik baskını kınayan ATİF, tüm ilerici göçmen ve yerli kurumları bu baskına karşı mücadeleye çağırdı.