. .
16.01.2021

16.05.2014 15:18


Avrupa’da Soma katliamı lanetlendi

Hamburg'da Soma protestosu

Hamburg'da, İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR), ATİK, AGİF, ADHK, Yek-Kom, Halk Cephesi, Alevi Derneği ve DİDF gibi kurumlar saat 18.00'de Alton'a Bahnhof'unun önünde Soma katliamını protesto mitingi yaptı.

Mitingde önce Soma katliamında hayatını kaybedenler için üç dakikalık bir saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunu, kurumlar adına katliamı kınayan konuşmalar izledi. Konuşmalar sırasında, “Soma’nın katili faşist Türk devletidir!”, “Soma kaza değil, katliamdır!”, “Katil devlet hesap verecek!”, “Soma işçileri yalnız değildir!”, “Soma işçileri onurumuzdur!” sloganları atıldı.

Konuşmalar başladıktan sonra yürüyüşe geçildi. Yaklaşık olarak 2 km yüründükten sonra tekrar miting alanına gelindi. Burada tekrardan kurumlar adına katliamı kınayan konuşmalar yapıldı. Konuşmalardan ardından bir sonraki eyleme çağrı yapılarak mitinge son verildi.

Mitinge 500 işçi ve emekçi katıldı.

BİR-KAR da Soma katliamını protesto mitinginde yerini aldı. Mitingde “Kaza değil, katliam!” başlıklı bildirinin dağıtımı yapıldı. Ayrıca megafondan kitleye okundu.

 

Soma katliamına Basel’de öfke

Türkiye’yi sarsan Soma’daki büyük işçi katliamı Avrupa’nın birçok merkezinde olduğu gibi İsviçre’nin Basel kentinde de bir mitingle protesto edildi. Yüzlerce işçinin katledilmesinin sorumlusu olan devlet ve onun adına ülkeyi yöneten hükümet büyük bir öfkenin hedefi oldu. Sıkça ve coşkulu atılan “Katil devlet hesap verecek!”, “İş kazası değil, bu bir katliam!” sloganları bu öfkenin somut ifadesiydi.  

Katliamın hemen ardında BİR-KAR’ın da içinde bulunduğu Basel’de demokratik güç birliği platformu bir toplantı yaparak bu büyük işçi katliamı karşısında ortaya konulacak eylemli tepkiyi örgütlemenin sorunlarını tartıştı. Bu çerçevede spontan eylem olarak bir mitingin örgütlenmesi ve Cumartesi günü ise yürüyüşün düzenlenmesi kararı alındı.

Mitingin çağrısı başka şeylerin yanı sıra ayrıca kahveler dolaşılarak duyuruldu. Çağrı üzerine 15 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’de kitle Claraplatz’da toplanmaya başladı ve kısa süre sonra miting programına geçildi. “İş kazası değil, işçi katliamı!” şiarlı Almanca ortak pankart açıldı ve iki tabut kullanıldı. “İş kazası değil, işçi katliamı, Soma'daki katliamın sorumlusu kapitalistlerdir!” başlıklı ortak metin Almanca ve Türkçe olarak okundu.

Almanca ve Türkçe olarak “Yaşasın enternasyonal dayanışma!” ve “İş kazası değil, bu bir katliam!”, “Katil devlet hesap verecek!” sloganlarının sıkça atıldığı eyleme İsviçreli kurumlardan Devrimci İnşa Örgütü ve UNİA Sendikası da katılarak destek verdi.

200’ü aşkın kitlenin katıldığı eyleme anlamlı bir ilgi vardı. Miting Cumartesi günü yapılacak olan yürüyüş çağrısıyla sonlandırıldı.

 

Stuttgart’ta katliamı protesto yürüyüşü

Soma'da yüzlerce madencinin hayatına mal olan katliam Stuttgart'ta Protesto edildi.

Soma katliamını protesto etmek için Schlossplatz Meydanı’nda biraraya gelen Türkiye ve Kürdistanlı kurumlar saat 19.00’da bir miting ve yürüyüş düzenlendi. Yerli örgütlerden MLPD ve SI destek verdi.

Eylemde yapılan konuşmalarda yaşananın asla bir kaza veya kader olmadığı, aksine kitlesel bir işçi katliamı olduğu ve sorumlusunun da çürümüş kapitalist sistem ve mevcut hükümet olduğu belirtilerek, hesabının işçi ve emekçiler tarafından sorulacağı vurgulandı.

Sık sık Almanca ve Türkçe olarak “Yaşasın enternasyonal dayanışma!”, “İş kazası değil, katliam, sorumlusu ise devlettir!” sloganları atıldı.

Eyleme destek veren MLPD ise bir konuşma yaptı. Daha sonra kitle Türk Konsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçti. Konsolosluk önünde madenciler şahsında bir dakika saygı duruşu yapıldı. Burada da yapılan konuşmalarda bir kez daha sermaye devleti lanetlenerek hükümet istifaya çağrıldı. SI adına yapılan konuşmadan sonra konsolosluğa siyah çelenk bırakılarak eylem sonlandırıldı.

BİR-KAR da miting ve yürüyüşte yerini aldı. BİR-KAR taşıdığı tüm dövizleri Almanca olarak hazırladı, ayrıca “Soma’daki katliamın sorumluları kapitalistlerdir!” başlıklı Almaca bildirileri de alanda ve yürüyüş boyunca geniş olarak dağıttı.

Kızıl Bayrak / Basel- Stuttgart- Hamburg