. .
21.05.2022

09.03.2021 13:51


Wuppertal’de 8 Mart kutlaması

Almanya’nın Wuppertal kentindeki 8 Mart etkinliği Enternasyonal Emekçi Kadın Komisyonu’nun (EEKK) da bileşeni olduğu ortak bir faaliyet olarak örgütlendi.

Saat 17.00’de Wuppertal Neumarkt’ta başlayan ve 100’e yakın kişinin katıldığı etkinlik oldukça coşkulu geçti. Geçen yıllara nazaran katılımın az olmasında pandemi koşullarının büyük etkisi oldu.

Emekçi Kadınlar Günü’nün örgütlenmesinde ortak çağrı yapan diğer kurumlar, Courage başta olmak üzere Kürt Kadınlar Derneği, Karawane (Mülteci Hareketi), MLPD, SKB ve Öğrenci Kolektifi oldu. 8 Mart etkinliğinin çağrısını yapan kurumların dışında Revolutionärer Jugendbund (RJ-Avrupa DGB) da etkinliğe destek vererek bir konuşma yaptı.

Etkinliğe katılım diğer yıllara nazaran az olsa da alanda oldukça coşkulu bir kitle vardı. Kurumlar adına yapılan konuşmalarda pandemi ve ekonomik kriz koşullarında faturanın daha çok da emekçi kadınlara çıkarıldığı ön plana çıkarılarak dayanışmanın önemine vurgu yapıldı.

EEKK adına yapılan konuşmaya öncelikle Rosa Luxemburg’un 150. doğum yılı selamlanarak başlandı. Dünya çapında kapitalist emperyalizmin saldırılarına karşı her geçen gün militanlaşarak büyüyen kadın hareketlerine değinildi ve sürecin giderek yeni kitle hareketlerine ve ayaklanmalara gebe olduğu dile getirildi. Ayrıca pandemi koşullarını fırsata çeviren sermaye sınıfının saldırılarına karşı SLM ve Sinbo direnişlerinin anlam ve önemi üzerinde durularak dayanışma çağrısıyla konuşma sonlandırıldı.

kaynak: Kızıl Bayrak