. .
21.05.2022

09.03.2021 13:53


Hamburg’da coşkulu 8 Mart mitingi

Almanya’nın Hamburg kentinde, demokratik kadın kurumlarının çağrısıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi yapıldı.

Erkeklerin katılmadığı miting için saat 17.00’de Altona’da Mercado önünde toplanıldı. Toplanma alanına Rojbin Kürt Kadın Meclisi, Avrupa Kadın Hareketi, ATİK, Yeni Demokrat Kadın ve Sosyalist Kadınlar Birliği’nin aralarında olduğu kadın kurumları alanda pankart ve flamalarıyla alanda yerlerini aldılar.

Şiddet, baskı ve tecavüze uğrayarak öldürülen kadınların anısına bir saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşundan sora polis YPJ bayraklarının kaldırılmasını istedi. Bayraklar kaldırılmazsa mitingin yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine yüzlerce kadın polisin bu provokatif tavrını alkışlar ve zılgıtlarla protesto edildi. “Biji YPJ”, “Jin Jiyan Azadi”, “Yaşasın 8 Mart” sloganları gür bir şekilde atıldı. Bir müddet beklendikten sonra YPJ bayrakları kaldırıldı ve Kürtçe ezgiler eşliğinde halaylar çekilerek etkinliğe devam edildi.

Rojbin Kadın Meclisi adına bir kadın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün önemine ilişkin konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada polisin tavrını da eleştirerek “Bayraklarımızı ve flamalarımızı yasaklayabilirsiniz ama YPJ sevgisini içimizde atamazsanız” ifadeleriyle polise tepki gösterdi. “Burası diktatör Erdoğan’ın Türkiyesi değil, Almanya’da yaşıyoruz” diyen temsilcisi polisin bu tutumunun kabul edilemeyeceğini söyleyerek konuşmasını tamamladı. Yapılan bu konuşmadan sonra Hamburg Sol Parti (Die Linke) milletvekili Cansu Özdemir’de yaptığı konuşmada polisin bu tutumunu protesto ettiğini belirterek bu tür yasakçı zihniyetlere karşı mücadele ettiğini belirtti. Özdemir, Erdoğan’ın yasakçı politikalarının burada da Hamburg polisi tarafından uygulanmasını kabul etmediklerini söyledi.

Konuşmalardan sonra çeşitli dillerde çalınan ezgiler eşliğinde halaylar çekilip türküler söylenerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü coşkulu bir şekilde kutlandı. Yaklaşık iki saat süren etkinliğe bin civarında işçi-emekçi kadın katıldı.

İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği (Bir-Kar) de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğine katılarak destek oldu. Miting esnasında katılımcılara Almanca olarak basılmış “Emekçi Kadınlar 8 Mart’ta mücadeleye” başlıklı bildiriler dağıtıldı.

Hamburg’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü beş ayrı semtte düzenlenen etkinliklerle kutlanırken, en kalabalık olan Altona’da yapılan etkinlik oldu. MLPD, DİDF, Feministler ve otonomcu gruplar da ayrı semtlerde 8 Mart’ı kutladılar.

kaynak: Kızıl Bayrak