. .
21.05.2022

09.03.2021 13:48


Essen’de coşkulu 8 Mart eylemi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle, Almanya’nın Essen kentinde kadın örgütü Courage ve Enternasyonal Emekçi Kadın Komisyonu’nun (EEKK) çağrısı üzerine 100’e yakın kişi bir araya geldi. Courage ve Enternasyonal EKK’nin yanı sıra Almanya Marksist-Leninist Partisi (MLPD) ve gençlik kolu Rebell, BİR-KAR, Essen Kürt Derneği ve DİDF flamalarıyla miting alanında yerlerini aldılar.

EEKK temsilcisi yoldaşın moderasyonunu yaptığı etkinlik, saat 17.00’de açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasında, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesine yer verildi ve saygı duruşu yapıldı. Courage’da faaliyet gösteren değişik uluslardan olan kadınlar ülkelerindeki kadın haklarının ihlalleriyle ilgili kısa sunumlar yaptılar. Etkinlikte MLPD adına yapılan konuşmada ağırlıklı olarak pandemi nezdinde kapitalist sistem teşhir edildi.

Mitingde EEKK adına da bir konuşma gerçekleşti. Rosa Luxemburg’un 150. doğum yılını selamlayarak başlayan konuşmada, kadına yönelik baskı ve şiddetin, sermaye tarafından fırsata çevrilen pandemi sürecinde daha da ağırlaştığına dikkat çekildi. Kapitalist sisteme karşı dünya genelinde gittikçe militanlaşan kitle hareketlerinde kadınların en ön saflarda yer aldıklarının altı çizildi ve buna örnek olarak SLM ve Sinbo direnişi gösterildi. Emekçi kadınların kurtuluşunun ise sadece kapitalist barbarlığa son vererek mümkün olacağına vurgu yapılarak konuşma sonlandırıldı.

EEKK tarafından daha evvel Sinbo ve SLM direnişiyle ilgili Courage’a dosya iletilmişti. 8 Mart mitinginin sonuna doğru Courage, TOMİS üyesi Sinbo direnişçi kadınlara dayanışma mesajı okudu.

Coşkulu geçen miting, Almanca, İngilizce ve İspanyolca direniş türküleriyle saat 19.00’a doğru sona erdi.

kaynak: Kızıl Bayrak