. .
21.05.2022

09.03.2021 23:00


Cenevre’de 8 Mart

Dünyanın dört bir yanında 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'nün kitlesel eylemliklerle kutladığı kentlerden biri de İsviçre'nin Cenevre kenti oldu.

8 Mart öncesinde 5 Mart Cuma akşamı Mor Fularlar, Dalga Yaratın ve Aşağılama Kolektiflerinin çağrısıyla İslamofobi karşıtı eylem düzenlendi. Sağcı Merkez Demokratik Birlik (UDC) partisinin kapanma yasağı için yürüttüğü kampanya sonrası kabul edilen yasağa karşı 800 kişi buluştu. Yasağı ve Müslüman kadınları doğrudan hedef alan yasa konuşmalarla teşhir edildi.

Cumartesi 6 Mart günü “Devrimci bir feminizm için 8 Mart Kolektifi” Plainpalais Meydanı’nda buluşma düzenleyip, sonrasında Croppettes parkına kadar korsan gece yürüyüşü gerçekleştirdi. Saat 18 sularında yaklaşık 400 kişinin katıldığı meydanda buluşulup, 14 ayrı stand açılarak, müzik, maske yapımı, radyo yayını gibi birçok farklı etkinlikler yapıldı. Etkinliğin talepleri arasında; gece eylem hakkı için yasaların değiştirilmesi, eylemler esnasında polis ve çevik kuvvetin illegal müdahalelerine son vermesi, sınırlardan geçişlerin göçmenler için esnetilmesi de yer aldı.

Saat 21 sularında ilk başta fişekler patlatıldı ve gece yürüyüşüne geçildi. Kortejde “Devrimci ırkçılık karşıtı feministler”, “Bu bir uyarıdır” ve “İçimizdeki devrimci aşk, baskıcı düzeninizi yıkacaktır” yazılı 3 ayrı pankart yer aldı. İzinsiz olan yürüyüşte, polis birçok kez barikat oluşturarak eylemin önünü kesmeye çalıştı. Kitle polis engellerine takılmadan, farklı güzergahlar kullanarak Croppettes parkına ulaşmayı başarıp, çay kahve dağıtımı gerçekleşti. Devamında çıkış esnasında yine polis barikatıyla karşı karşıya kalındı. Bu kez eylemciler eşya taşıdıkları seyyar araçlarını polise doğru fırlatarak, geldikleri yoldan dönüp, Grottes mahallesine varıp yürüyüşe son verdiler. Eylem esnasında İsviçre’deki büyük 14 Haziran kadın grevinden kaynaklı ceza yiyen kadınlara destek amacıyla bildiri de dağıtıldı.

8 Mart günü mitingine pandemiden dolayı fazla kalabalığa izin verilmediği için feminist kadın örgütleri, çeşitli sendikalar ve sol çevreler, 7 ayrı yerde miting ve çeşitli etkinlikler düzenledi.

Birçok kadın ve kurum temsilcileri tarafından yapılan konuşmalarda; kadına yönelik sosyal saldırılar, tacizler, şiddet ve işsizlik teşhir edildi ve bunlara karşı örgütlenmenin gerekliliği vurgulandı. Oldukça renkli ve canlı geçen programda, müzik dinletisi, tiyatro oyunu, skeçler ve danslar yer aldı. Etkinlik esnasında kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve sosyal eşitsizliklere karşı sloganlar atıldı. Etkinlikler 17’de başlayarak 21’de son buldu.

kaynak: Kızıl Bayrak