. .
21.05.2022

09.03.2021 13:40


Bielefeld’de 8 Mart mitingi

Almanya’nın Bielefeld kentinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kesselbrink meydanında miting düzenlendi. Birçok kurumun ve sendikaların destek verdiği FrauenQueerstreik Bielefeld’in çağrısıyla yapılan mitinge yüzlerce kişi katıldı.

Yapılan konuşmalarda özellikle pandemi döneminde kadınların yaşadığı sorunlara değinildi. Sağlık alanında çalışan kadınlar adına yapılan konuşmada, pandemiyle mücadele döneminde sağlık alanının çok önemli olduğu söylenmesine rağmen sağlık emekçilerinin kötü koşullarda her türlü güvenceden uzak kaldıkları belirtildi. Kreşlerin, okulların kapalı olduğu süreçlerde kadın çalışanların evde çocuk bakımını güvenceye almak için gece mesailerine kalmak zorunda kaldıkları, bu sürecin de üzerlerinde büyük bir yük oluşturduğu belirtildi. Söz verilen aşıların çok geç ulaştığı, bu süreçte sağlıklarının hiçe sayıldığı belirtildi.

Enternasyonal Emekçi Kadın Komisyonu (EEKK-PiA) adına hazırlanan, “Dünya genelinde kadınların kitlesel olarak kendi taleplerini haykırdıkları, kitlesel eylemler yaptığı, eşit işe eşit ücret, daha iyi çalışma kosulları gibi taleplerin her zamankinden güncel olduğu ve taleplerimiz için hepberaber alanlara çıkmaktan, mücadeleden başka çıkış yolunun olmadığı” belirtilen kısa mesaj okundu.

Mitinge İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (Bir Kar) “Kadının kurtuluşu sosyalizmde” şiarlı pankartla katıldı.

kaynak: Kızıl Bayrak