. .
23.05.2019

28.11.2018 16:11


Kadına yönelik şiddetteki artış tüm dünyada protesto ediliyor

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle dünyanın birçok ülkesinde kadına yönelik şiddeti protesto eylemleri düzenleniyor.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde Amerika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’dan Afrika’ya kadar her yer şiddete ve cinsiyetçiliğe karşı kadınların sesleriyle yankılandı. Dünyanın 90 ülkesinde 800 örgüt, 24 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında gösteriler, toplantılar, mitingler, eylemler örgütlüyor. Bu çerçevede kadın işçi ve emekçiler 24 Kasım’ı bir mücadele gününe dönüştürdü. Gösterilerde kadın işçi ve emekçiler için daha fazla hak ve özgürlük talepleri yükseltildi.

Başta Atina, Cenevre, Paris ve Madrid olmak üzere Avrupa’nın birçok merkezinde kadınlar erkek işçi ve emekçilerle birlikte kadına karşı şiddeti protesto ederek sokağa çıktı, “Kadına şiddete hayır!” denildi.

Fransa’da #NousAussi (Biz de) kampanyası altında birleşen 60’ın üzerinde örgüt “Cinsel ve Cinsiyetçi Şiddete Karşı Yürüyoruz” sloganıyla yürüyüşler gerçekleştirdi. Gösterilerde kadına karşı taciz ve tecavüz, aile içi şiddet ve devlet şiddeti ile kadın üzerindeki sömürü protesto edildi. Gösterilere Paris’te 30 bin, Fransa genelinde ise 50 bin kişinin katıldığı açıklandı.

İtalya’da kadınlar #NonUnaDiMeno (Bir eksik olmayacağız) sloganıyla Piazza della Repubblica’da başlattıkları eylemleri hafta boyunca bir dizi etkinlikle devam ettirecekler. Roma’daki gösteriye binlerce kişi katıldı. Göstericiler gerici hükümeti ve sığınmacılara karşı faşist politikaları eleştirildi.

Belçika’da kadını şiddete karşı koruması gereken yasaların kağıt üzerinde kaldığı vurgusu yapan onlarca örgüt, yasaların hayata geçirilmesi talebiyle kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Yunanistan’ın Atina kentinde düzenlenen protesto gösterilerinde protestocular, LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos’un Eylül ayında öldürüldüğü yerde yatarak şiddeti protesto etti.

Orta ve Latin Amerika ülkelerinde kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet, cinsel taciz ve istismarı protesto amaçlı bir dizi etkinlik düzenleniyor. Etkinlikler bir hafta sürecek.

Güney Amerika’da yüzlerce Ekvadorlu kadın “Yaşamak istiyoruz!” sloganıyla yürüdü.

Kolombiya ve Brezilya’da kadınlar erkeklerin uyguladığı şiddetin yanı sıra devlet şiddetine karşı da gösteriler düzenledi.

Şili’de ise 22 Kasım Perşembe günü on binlerin katılımı ile eylemler yapıldı.

Kadınların yüzde 70’inin şiddetin en az bir türüne maruz kaldığı belirtilen Hindistan’da kadınlar, BM tarafından desteklenen “Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm” adlı küresel kampanyadan da faydalanarak, ev içinde ve işyerinde şiddete, özellikle de toplu tecavüzlere karşı eylemler düzenliyor.