. .
23.05.2019

28.11.2018 16:13


İsviçre’de 25 Kasım eylemleri

“Demokrasinin beşiği” denilen fakat iki haftada bir kadının katledildiği İsviçre’de kadına yönelik şiddet 25 Kasım’da protestolarla karşılandı.

Avrupa’nın göbeğinde bulunan ve demokrasinin beşiği olarak övünen İsviçre’de kadına yönelik şiddet tüm kapitalist ülkelerdeki gibi yabana atılacak bir sorun değil. Her iki haftada bir kadın erkek şiddetine maruz kalarak ölüyor, beş kadından biri yaşamı boyunca eşi tarafından fiziki veya cinsel şiddete maruz kalıyor. 2016 yılın kayıtlarında 532 kadın tecavüze uğramış, 736’sı cinsel istismara maruz kalmış. Nüfusu 8 milyonluk bir ülke olduğu düşünüldüğünde bu sözde medeniyetin olduğu bir ülkede kapitalist sistemin kadına yönelik bakışı ve zihniyetini gözler önüne sermekte. Kadına yönelik şiddet 25 Kasım’da İsviçre’de de sokaklara çıkan kadınlar tarafından protesto edildi.

Farklı şehirlerde eylemler

Lozan’da Feminist Kadın Hareketi tarafından cinsiyetçi ve cinsel şiddete karşı düzenlenen #NousToutes (#BizHepimiz) eyleme iki bine yakın kadın ve erkek meşaleli ve mumla katılım gösterdi. Eylem esnasında “No bodies are perfect”, “Birine karşı şiddet, hepsine karşı şiddet” ve “Sesi kalmayan tüm kadınların çığlığıyız!” taşınan pankartlar dışında sokaktaki şiddeti teşhir eden bir pankartta yer alıyordu. 2016’da gerçekleştirilen araştırma sonucu sokaktaki tacize Lozanlı kadınların %72’sinin katlandığına vurgu yapan pankartı iki öğrenci kadın taşıdı. Atılan sloganlar ise tüm dünyadaki kadınlara dayanışma temeli haykırıldı.

Eylem esnasında mağazaların yoğun olduğu meydanda duraklayarak, şiddete maruz kalan kadınların ifadeleri mikrofondan seslendirildi ve daha iki gün önce Yverdon’da genç bir annenin kocası tarafından dövülerek öldürüldüğü hatırlatıldı. Eylem bitişi 14 Haziran 2019’da greve gitme çağrısı ile son buldu.

Lozan Belediyesi tarafından şehrin çeşitli bölgelerinde turuncu ışıklar yakılarak “Dünya Porkatal” girişiminin bir parçası olarak kadınların insan haklarının savunması ve yaygınlaştırılmasının amaçlandığı söyleniyor.

Cenevre’de feministler tarafından düzenlenen “sokaklar hepimizin” başlıklı eyleme yaklaşık bin kişi katıldı. Eylem konserler ile son buldu.

Aynı zamanda Cenevre Belediyesi’nin desteği ile 14. Festivalin düzenlenmesi kadın ve feminist, kamusal alanın kadınlara el konulmasıyla ilgili birçok proje gerçekleştirildi.

Fribourg’da Fribourg topluluğun 2019’da kadınların ve feministlerin grevi için yapılan çağrıya üç yüz kişi katılarak meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. Eylem sendikaları, dernekleri, siyasi partileri ve kurumları bir araya getirdi.

Neuchatel’de 250 kişi sessiz bir eylem gerçekleştirerek, şiddetin, tacizin olmadığın yaşam alanları talep ettiler.

Başkent Bern’de onlarca kadın ve erkek siyah giyimli ve ağızları bantlı insan zinciri oluşturdu.

Zürich şehrin göbeğinde Kadına yönelik şiddeti "farklı perspektiflerden" protesto etmek için 500 kişi eylem gerçekleştirdi.

Kızıl Bayrak - İsviçre