. .
04.03.2021

20.02.2021 17:45


Bochum’da Hanau Katliamı'na karşı kitlesel protesto

Almanya’da 19 Şubat 2020’de yaşanan Hanau katliamının yıldönümünde, katledilen 9 genci anmak ve ırkçılığı protesto etmek için, Bochum’da kitlesel bir eylem düzenlendi. RJ-Revolutionärer Jugendbund’un (Avrupa Devrimci Gençlik Birliği) çağrısıyla düzenlenen protestoya 1000 kişi katılarak, Ruhr bölgesindeki en büyük eylemi gerçekleştirdi.

Neredeyse tamamı gençlerden oluşan kitlenin yürüyüşü başından sonuna kadar coşkulu bir atmosfere sahipti. Megafondaki sorumlular tarafından coşturulan kitle sık sık sesli sloganlar atarak tüm şehir merkezinin ilgisini topladı. Korona salgınından dolayı yaşlı kesimden eyleme katılanlar azdı. Fakat birçok kişi dayanışmada bulunduklarını göstermek için, pencerelerinden dövizler asarak sloganlara eşlik ettiler. Eylemin ayrı bir özelliği, kitlenin büyük çoğunluğunun Almanlardan oluşmasıydı.

Sloganlarda olduğu gibi konuşmalar da devlet karşıtı tutum güçlüydü. Hanau katliamının gerçeklerini açığa çıkarmak için Alman devletinin hiçbir şey yapmadığı ve ölenlerin ailelerinin tamamen yalnız bırakıldığı vurgulandı. Ayrıca katliamdan bir sene sonra hiçbir şeyin değişmediği, hatta daha da kötüleştiği dile getirildi. Polis ve orduda açığa çıkan bütün sağcı ve faşist ağlar, ırkçı-faşist AfD’ye bağlı vakfa devlet tarafından 70 milyon euro aktarılması, Niedersachsen eyaletinde antifaşist örgütlerin yasaklanma hedefi, NRW eyaletinde Nazi karşıtı eylemleri zorlaştıran kanun hazırlığı gibi örnekler üzerinde duruldu.

Oldukça başarılı geçen protesto, Aksu ve S. Castro’nun Hanau katliamıyla ilgili hazırladıkları rap şarkılarının çalınmasıyla sonlandırıldı.

kaynak: Kızıl Bayrak / Bochum