. .
28.05.2020

09.12.2018 01:26


Yemen'de her hafta 123 ölü ve yaralı

BM, Yemen’de savaş nedeniyle her hafta 123 kişinin öldüğünü ve yaralandığını açıklarken hükümet ve Husiler arasında görüşmeler yapılıyor.

Yemen'deki savaşa ilişkin İsveç'te yürütülen görüşmeler sürerken BM ülkede haftada en az 123 sivilin öldüğünü ve yaralandığını duyurdu. Bu sivillerin yüzde 33'ünü kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.

Yemen’de şu ana kadar 2 bin 500'ü çocuk olmak üzere 57 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

14 milyon kişinin (nüfusun yarısı) açlıkla savaştığı her üç kişiden birinin de acil yardıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Her 10 dakikada Yemenli bir çocuğun aşı ile tedavi edilebilen bir hastalık sonucu yaşamını yitirdiği de paylaşılan veriler arasında.

Taraflar arasında görüşme

Husilerle Suudi Arabistan’ın destek verdiği Yemen hükümeti arasında Perşembe günü İsveç’te başlayan görüşmelerin ilk gününde tutuklu takası konusunda anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Dün ise gönderilen gıdaların yüzde 90’ının ülkeye ulaştığı ve Husilerin elinde bulunan liman kenti Hudeyde üzerine görüşmeler yapıldı.

Suudi Arabistan’ın desteklediği Yemen'in Tarım Bakanı Otham al-Mujalli, Husilerin limandan çekilmemesi durumunda askeri saldırı tehdidinde bulundu.

Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon güçleri 2015’ten bu yana Husilere yönelik hava saldırılarını aralıksız sürdürürken geçtiğimiz aylarda ise saldırılar Hudeyde’ye yönelmişti.