. .
28.05.2020

09.12.2018 01:14


“Sarı Yelekliler” eylemlerinde 4. hafta

Başkent Paris başta olmak üzere ülke genelinde polisin eylemlere saldırılarında bin 385 kişi gözaltına alındı, yüzden fazla kişi yaralandı.

Fransa’da “Sarı Yelekliler” eylemlerinin 4. haftasında, bugün polis terörü de devam etti. Başkent Paris’te gece saatlerinden itibaren hayata geçirilen polis devleti uygulamaları eylemlerde daha da tırmandırılırken gözaltı sayısı bini, yaralıların sayısı yüzü geçti.

Sabah erken saatlerde Paris Champs Elysées’de toplanmaya başlayan kitleler öğle saatlerinde Elysées Sarayı’na doğru yürüyüşe geçince polisin saldırıları devreye girdi.

Polisin biber gazı ve tazyikli suyla gerçekleştirdiği saldırılarda gaz fişekleriyle eylemciler hedef alındı, çok sayıda kişinin polis tarafından darp edildiği görüldü.

“Macron istifa” sloganının sıklıkla haykırıldığı eylemler sırasında kitleler polis terörünü protesto ederken “Koyun değiliz” sloganıyla geçtiğimiz günlerde liselilerin uğradıkları işkenceye de tepki gösterdi.

Paris’in merkezindeki lüks mekanlar ve çeşitli tekellerin mağazaları da protestoların hedefi olurken, kitleler saatlerce polis saldırılarına karşı direniş gösterdi.

Ülke genelindeki eylemlere ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından akşam saatlerinde yapılan açıklamaya göre bin 385 kişi gözaltına alındı. Ayrıca eylemlere katılan 118 kişi polis saldırılarında yaralanırken, 17 “resmi görevli”nin de yaralandığı kaydedildi. Öte yandan yarın da ülke genelinde polis ablukasının devam edeceği ifade edildi.

Devlet yetkililerinin daha önce yaptıkları açıklamada 8 bini Paris’te olmak üzere ülke genelinde 89 bin kolluk kuvvetinin görevlendirildiği duyurulmuştu.