. .
23.05.2019

27.11.2018 00:07


Meksika 500 göçmeni geri gönderecek

ABD’ye girmeye çalışan yaklaşık 500 göçmenin Meksika tarafından ülkelerine geri gönderileceği açıklanırken, Trump da göçmenleri hedef alan açıklamalarını sürdürdü.

Meksika İçişleri Bakanlığı, 25 Kasım günü ABD sınırını geçmek isteyen yaklaşık 500 göçmeni geri göndereceğini açıkladı. Yapılan açıklamada göçmenlerin sınırı “yasa dışı” ve “şiddetle” geçtiği iddia edildi. ABD’li sınır görevlileri göçmenlere biber gazıyla saldırırken helikopterlerle de alçak uçuş yapıldı.

Orta Amerika’daki yoksulluk ve çete şiddetinden kaçan göçmenler ABD’ye girebilmek için kervanlar halinde ilerlerken, göçmenler Meksika’daki Tijuana’daki bir stadyumda barındırılıyor. Meksika devletinin kaydına göre burada 7 bin 417 göçmen birikirken San Ysidro sınır kapısında ise günde 100’den az sığınma talebi ele alınıyor.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, göçmenleri hedef alan açıklamalarına devam ediyor. Daha önce tüm Meksika sınırını kapatmakla tehdit eden Trump 25 Kasım’da attığı tweette “Meksika’nın kervanları güney sınırımıza ulaşmadan çok önce durdurması akıllıca olurdu, veya geldikleri ülkeler oluşmalarına izin vermezse (bu belli kişileri ülkelerinden çıkarma ve ABD’ye yığmaktır. Artık olamaz)” dedi. Önceki gün attığı tweetlerde ise ABD’nin göçmen politikasının artık “yakala ve serbest bırak” (catch and release) değil “Yakala ve hapset” (catch and detain) olduğunu söyleyen Trump “zorunlu olursa” güney sınırını kapatma tehdidini yineledi. Göçmenlerin ABD’ye girişini kastederek “onlarca yıllık suistimal”in sürmesine izin vermeyeceklerini belirtti.