. .
23.05.2019

26.11.2018 22:27


Paris’te Elize Sarayı’na yürümek isteyen kitlelere polis saldırdı

Paris’te Macron yönetimini protesto amacıyla Elize Sarayı’na yürümek isteyen kitleler polisin sert saldırısıyla karşılaştı.

Fransa’da Macron yönetiminin işçi düşmanı politikalarına karşı sokaklara dökülen emekçilerin akaryakıt ve vergi zamlarıyla bir kez daha patlayan öfkesi dinmek bilmiyor.

Bugün de ülke genelinde on binlerce kişi sokaklara çıkarak sosyal yıkım saldırılarını ve zamları protesto etti. Başkent Paris’te Elize Sarayı’na doğru yürümek isteyen kitleler polisin saldırısıyla karşılaştı.

Paris’te gerçekleşecek protestolar nedeniyle polis önceden belli bölgelerin yasaklandığını açıklarken, ‘sarı yelekleri’yle sokaklara çıkan emekçiler sabah saatlerinden itibaren Champs-Elysees bulvarı üzerinde bulunan l'Etoile Meydanı’nda toplandı. Buradan Concorde Meydanı’nda yürümek isteyen kitleler polisin yasak dayatmasıyla karşılaştı.

Engeli tanımayan ve barikatı aşmak isteyen emekçiler polisin saldırısına uğradı. Polis kitlelere tazyikli su ve biber gazıyla saldırırken, emekçiler barikatlar kurarak yanıt verdi. Polisin saldırısına karşın kitleler Elize Sarayı’na doğru eylemlerine devam etmek isteyerek direnişlerini sürdürdü.

Eylemin hemen yakınındaki Elize Sarayı’nı korumak için 3 bin kişilik takviye yapan polis ise buna izin vermemek için saldırganlığını tırmandırdı. Eylemde yüzlerce kişinin yaralandığı ifade edilirken, durumu ağır olanlar olduğu bildirildi. Eylemde çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.