. .
23.05.2019

19.11.2018 23:10


Bulgaristan’da yoksulluk ve yolsuzluğa karşı eylemler

Bulgaristan’da hayat pahalılığı ve yolsuzluk gibi nedenlerle sokağa çıkan emekçiler hükümetin istifasını istiyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek yoksulluk oranına sahip ülkeler arasında yer alan Bulgaristan’da emekçiler kapitalist krizin sonuçları olan hayat pahalılığı, zamlar ve yoksulluk ile yolsuzluğa karşı sokağa çıkarak eylemler gerçekleştiriyor. Başta başkent Sofya olmak üzere yapılan eylemlerde hükümetini istifası talebi vurgulanıyor.

Engelli çocuklarına sosyal hizmetler sunulmasını isteyenler için “Bağırıp, çağıran kadınlar, toplayın sözde hasta çocuklarınızı ve onları maymun gibi sokaklarda dolaştırmayın” diyen başbakan yardımcısı Valeri Simeonov’un geçen haftaki istifasına karşın eylemler sürüyor.

18 Kasım günü Sofya’da yapılan eyleme ülkenin başka yerlerinden de katılım olurken polis eyleme katılımı engellemek için araçların geçişine izin vermedi.

Pleven’de yakıt zammına dikkat çekmek için birçok kişi yalnızca 1 levalık benzin alarak benzinliklerde yoğunluk yarattı.

Sofya’nın yanı sıra Ruse, Şumen, Turgovişte, Silistra, Sliven, Loveç, Troyan, Teteven, Montana, Berkovitsa, Vurşets, Yambol, Plovdiv, Blagoevgrad, Kardjali, Haskovo, Dimitrovgrad ve Svilengrad’da da eylemler gerçekleşti.

Eylemlerde Yunanistan’a giden karayolu da trafiğe kapatılırken Romanya ve Sırbistan sınırındaki sınır kapıları da emekçilerce kuşatıldı.

Başbakan Boyko Borisov’un istifası için eylemlerin süreceği ifade edildi.