. .
23.05.2019

18.11.2018 23:20


ABD-Çin rekabeti APEC zirvesini vurdu

Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’ne iki tarafın çıkar çatışması damga vurdu, sonuç bildirisi yayımlanamadı.

ABD ile Çin arasında yaşanan “ticaret savaşı” Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesine de yansıdı. Papua Yeni Gine’de gerçekleşen ve 21 ülkenin katıldığı zirvede ABD ve Çin arasındaki anlaşmazlık nedeniyle sonuç bildirgesi yayımlanamadı.

ABD Çin’i “haksız ticaret yapmak”la suçlarken, bildiride bunun ifade edilmesini istedi. Çin ise ABD’nin “tek yanlı” tutumunun bildiride yer almasını talep etti. Anlaşma sağlanamayınca bildiri yayımlanamadı.

ABD’den Çin’e “yeni gümrük vergisi” tehdidi

Zirvede dün ABD ve Çin temsilcilerinin yaptıkları konuşmalarda da karşılıklı gerilim su yüzüne çıktı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin’in “Kuşak ve Yol Projesi”ni hedef alan açıklamalarda bulundu. Çin’in söz konusu proje kapsamında hazırlanan altyapı projelerinin “bitirilemez ve kalitesiz” olduğunu ileri süren Pence, “Bu projeler ülkeleri kredi borçlarına sürüklüyor. Borçlanarak, ülkenizi ve bağımsızlığınızı tehlikeye atmayın. Ülkenizi koruyun” diye konuştu. Pence ayrıca ABD’nin Çin politikasının değişmeyeceğini söyleyerek, Çin mallarına yönelik yeni getirdikleri gümrük vergilerini iki katından fazla arttırma tehdidinde bulundu.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ise ABD’nin suçlamalarını reddetti. “Bazılarının iddia ettiği gibi bu, bir tuzak değil” diyen Jinping, ABD’nin Çin’i hedef alan gümrük vergilerini kınadı. Bunların başarısız olacağını savunan Jinping “Soğuk Savaş'ta kimse kazanamaz” diye konuştu.