. .
23.04.2019

14.08.2018 11:18


Paris’te Yves Rocher eylemi 11. haftasındaydı

Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi, Flormar direnişiyle dayanışma eylemlerinin 11.’sini dün gerçekleştirdi.

Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi, Flormar işçilerinin sesini Paris’e taşımaya dün de devam etti. Yves Rocher’ye boykot çalışması yürüten komite dün Gobelins’teki enstitü şubesindeydi. Daha çok randevulu müşterilerin geldiği bu Yves Rocher mağazasında bile müşterilerden eylemle ilgilenen ve diyalog kuranlar oldu. 11. eylemde, Flormar direnişine yönelik artan baskı ve son gelişmelere vurgu yapıldı.

Saat 18.30’da Flormar direnişinden fotoğrafların yer aldığı dövizleri açan eylemciler sloganlarıyla eylemi başlattı. “Makyajın ardında sömürü/baskı var!”, “Yves Rocher işçileriyle dayanışmaya!”, “Mücadele güzelleştirir!” sloganları Fransızca atılırken “Flormar işçileri yalnız değildir!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!” sloganları Türkçe atıldı.

İlk kez eylem yapılan Yves Rocher şubesinde, diğer şubelerde olduğu gibi şube müdürü eylem başladıktan sonra polisi çağırdı, mağaza girişini de kapattırdı. Eylemcilerin fotoğrafları çekilirken sivil polisler ise mağaza içinde bekledi. Eylemin ortasına doğru resmi polisler de gelip alanda bekledi.

Fransız gençlik örgütlerinden de katılanların olduğu eylem boyunca birçok emekçi ile sohbet edildi. Sohbetlerde genel kitlenin ilgisi olumluydu.

Kızıl Bayrak / Paris