. .
26.02.2020

17.02.2017 22:41


Dünya çapında işçi ve emekçilerin mücadeleleri

Endonezya

İşçi sınıfı ve emekçiler, kendilerini ve doğayı hedef alan çok yönlü saldırılara karşı haklarına sahip çıkarak mücadeleyi sürdürüyor.

Dünyanın dört bir yanında kapitalizmin sefasını süren mülk sahibi patronlar çok yönlü saldırılarla işçi sınıfı ve emekçilerin haklarını gasp etmek isterken, bunlara karşı eylemler ve grevlerle mücadeleler sürüyor.

Brezilya’da suyun özelleştirilmesine karşı kitlesel protesto

Brezilya'da ekonomik kriz içerisinde olan hükümet, kamu su şirketi Cedae'nin özelleştirilmesiyle sermaye düzenine nefes aldırmaya çalışıyor. Suyun özeleştirilmesine karşı kitlesel protesto eylemler yapılırken sermaye devleti polisiyle de kitlelere saldırdı.

Su kaynaklarının özelleştirilmesi görüşmelerinin başlamasına karşı Rio de Janeiro'da kitlesel protesto eylemleri yapıldı. Protestolar şehir merkezinde trafiği sekteye uğratırken polis göz yaşartıcı gaz ve TOMA'larla saldırarak eylemleri kırmaya çalıştı. Polisin saldırısı sonucunda yaralananlar ve gözaltına alınanlar oldu.

Bangladeş’te çay üreticileri aylardır direniyor

Bangladeş'in Chandpur kentinde 15 bin ailenin geçimini sağladığı toprakları “özel ekonomik bölge” kılıfıyla gasp etmek isteyen hükümet, bölge halkını da yaşadığı ve geçimin sağladığı topraklardan sürmek istiyor. Bölge halkı 150 yıldır yaşadıkları topraklardan mahrum edilerek yoksulluğun pençesine atılmalarına karşı bir yılı aşkın süredir direniyor.

Son olarak da binlerce çay toplayıcısı, topraklarının hükümet tarafından Özel Ekonomik Bölge olarak ilan edilmesine karşı protesto eylemi yaptı.

Meksika’da Trump’ın politikaları protesto edildi

Meksika'nın birçok kentinde ABD başkanı Trump'ın politikalarına karşı yapılan protesto eylemlerine on binlerce kişi katıldı. Mexico City ve Guadalajara gibi iki büyük şehirdeki eylemlere büyük katılımlar olurken toplam 30 bin kişi yürüyüşle ABD’nin saldırılarını protesto etti. Trump'ın hem Meksika hem de ABD için tehdit olduğu belirtilen yürüyüşte “Meksikalılar saygı istiyor, duvarlar istemiyor” şiarının öne çıktığı dövizler taşındı. Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto da yolsuzluk ve kitlelere yönelik şiddetinden dolayı Trump’la eşleştirilerek eylemlerde yer yer protesto edildi.

Endonezya’da çevre düşmanı fabrikaya ulaşım bloke edildi

Endonezya'nın Jawa bölgesinde Rembang kenti yakınlarında bulunan çimento fabrikası hava kirliliği nedeniyle emekçilerin tepkisini çekmiş ve fabrikada üretim durmuştu. Ancak Vali, yasaları hiçe sayarak fabrikanın yeniden üretime geçmesine izin verdi. Kararı protesto eden halk fabrikaya giden yolu bloke ederek direniş çadırı kurdular. Çiftçilerin direniş çadırı saldırıya uğrayarak gece yarısı ateşe verildi.

Çin’de çevre için kitlesel protesto

Çin'in Daqing kenti yakınlarında kurulmak istenen alüminyum fabrikası on bin kişinin katıldığı bir eylemle protesto edildi. Kent halkı fabrikanın çevre ve hava kirliliğine yol açacağı gerekçesiyle fabrikanın inşasına karşı çıkıyor. Kent idaresi tarafından yapılan açıklamada, fabrikanın inşasına başlanmadığı ve ÇED raporunun temel alınacağı duyurulunca eylem bitirildi. Eylem dolayısıyla polis yığınağı yapılarak emekçilere gözdağı verilmek istendi.

Berlin’de uyarı grevi ve yürüyüş

Eğitim, sosyal hizmet, üniversite ve diğer kamu kuruluşlarında çalışan emekçiler 14 Şubat günü Berlin'de uyarı gervi yaptı. Birçok okul ve anaokulu açılmazken uyarı grevine katılanlar yürüyüş gerçekleştirdi. 8 bin civarında emekçinin katıldığı eylemde, eğitim emekçileri sendikası GEW'in Berlin Şube Başkanı Doreen Siebernik, eğitimcilerin sorunlarını ve taleplerini açıkladı.

Meksika’da Kanada tekeline ait altın madeninde grev

Meksika'da, Kanada tekeli Primero bağlı San Dimas madencilik şirketinde çalışan binden fazla madenci Çarşamba günü greve başladı. Sendikayla şirket yönetimi arasında bir süredir devam eden TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanan maddelerin tanınmaması üzerine madenciler üretimi durdurdu. Görüşmeleri sıfırdan başlatmak isteyen kapitalistler, vardiya sisteminde yapmak istedikleri değişiklikle daha az madenciyle daha fazla üretim yapmak istiyor.