. .
26.02.2020

13.02.2017 13:00


LSG Sky Chefs’te toplu kıyım ve mücadele

Lufthansa’ya bağlı olarak çalışan ve uçaklara yemek servisi yapan LSG Sky Chefs’te en az 200 kişinin çıkarılacağı duyurulurken işçiler mücadeleyi yükseltme çabalarını yoğunlaştırıyor.

Frankfurt Havaalanı’da Lufthansa’ya bağlı olarak çalışan ve uçaklara yemek servisi yapan LSG Sky Chefs bundan aylar önce işçi çıkaracağını duyurmuştu. Yakın zamanda Lufthansa şeflerinin katılımıyla yapılan bir işyeri toplantısında en az 200 kişinin çıkarılacağı çalışanlara resmen duyuruldu.

Lufthansa patronları işçi kıyımını, müşteri kaybettikleri, rekabet edemedikleri, işçi giderlerinin çok yüksek olduğu ve geçen yıla göre zarar ettikleri gibi yalan ve demogojiler eşliğinde duyurdular. Lufthansa patronları işçiler arasında panik havası yaratarak paralı çıkış aldırma, daha ucuza çalıştırılan iş yerlerine geçişe veya erken emekliliğe özendirme gibi yöntemlerle iş yerini tasfiye etmeye çalışıyor.

İşçiler patron işbirlikçisi Ver.di’ye alternatif arıyor

Frankfurt havaalanında en büyük sendika, Almanya’nın IG Metal’den sonra en büyük sendikası olan Ver.di’dir. Fakat ne yazık ki Ver.di’nin havaalanı şubesi, geçmişte imzaladığı kötü toplu sözleşmelerden dolayı oldukça sabıkalıdır. Adeta patron işbirlikçisi konuma düşen Ver.di’ye karşı işçi tepkisi gittikçe yükseliyor.

Yükselen bu tepkilerin ürünü olarak, son yapılan seçimlerde Ver.di’ye rakip olarak katılan AGİL adlı sendika Ver.di’den daha fazla oy alarak seçimi kazandı. AGİL’in Ver.di’ye alternatif olup olamayacağı, vaatlerinin ne kadarını gerçekleştirebileceği tartışmalı olsa da; işçilerde yükselen tepkiyi ve örgütlenme ihtiyacını göstermesi bakımından önemlidir.

LSG’de, oldukça zayıf olsa da, işçi kıyımına karşı tabandan örgütlenmeye dönük bazı çabaların olduğu gözlenmektedir. Böylesine ağır ve kararlı bir saldırı karşısında bunun yeterli olup olmayacağını, ya da daha ne gibi girişimlerin olacağını önümüzdeki bir iki ayın gelişmeleri gösterecektir.

BİR-KAR mücadeleyi yükseltmeye çağırıyor

İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği (BİR-KAR) Platformu da başından beri LSG’deki gelişmeleri yakından takip ederek sürecin bir parçası oldu. Bu çerçevede daha önce LSG çalışanlarına yönelik bir bildiri dağıtımı yapılmıştı. Geçenlerde konuyla ilgili bir toplantı yapıldı. 12 Şubat Pazar günü ise, işçileri işçi kıyımına karşı örgütlü direnişe çağıran ikinci bir bidiri dağıtımı gerçekleştirildi. İşçilerin bildiri dağıtımına oldukça ilgili oldukları gözlenirken, yer yer yapılan sohbetlerde işçilerin son derece tedirgin ve öfkeli oldukları görüldü. Bazı işçiler toplu bildiri alarak içeride dağıtacaklarını belirttiler.

LSG yönetimi yine yasal olmadığı gerekçesiyle müdahale ederek bildiri dağatımını engellemeye çalıştı. Müdahale ve engelleme çabalarına rağmen BİR-KAR çalışanları dağıtımı planladıkları gibi sürdürdü.

Kızıl Bayrak / Frankfurt