. .
26.02.2020

08.02.2017 09:55


Fransa’da tecavüzcü, işkenceci polise karşı öfke

Paris’in banliyösündeki Aulnay-sous-Bois bölgesinde 22 yaşındaki bir gencin polis tarafından işkence ve tecavüze uğraması ardından kitleler sokaklarda polise öfke kusuyor.

Fransa’nın başkenti Paris’in banliyö bölgesinde geçtiğimiz Perşembe günü Theo adlı 22 yaşındaki gencin polis tarafından işkence ve tecavüze uğradığı ortaya çıkmıştı.

Polis barbarlığının yaşandığı Aulnay-sous-Bois bölgesinde kitleler sokaklara döküldü. “Theo için adalet” şiarıyla binlerce kişi 4 Şubat Cumartesi’den bu yana polise öfke kusarken eylemler dün de devam etti.

Polise karşı tepkinin açığa çıktığı eylemlerde polisin saldırılarına karşı sokak aralarında çöp konteynırları yakılarak barikatlar kuruldu. Polisin eylemlere yönelik saldırısında da en az 24 kişi tutuklandı.

Polis “kimlik” dayatmasıyla gence saldırdı

Saldırıya uğrayan gencin ifadesi ise polis terörünün barbarlık boyutunda olduğunu gözler önüne serdi. Banliyö bölgelerinde polisin keyfi saldırıları ve dayatmalarının giderek yaygınlaştığı belirtilirken, Theo adlı genç de sözde “kontrol” amacıyla durdurularak kimlik dayatmasına maruz kaldı.

Theo ifadesinde, darp edilerek yüzüstü yere yatırıldığını, ardından da polis copuyla tecavüze uğradığını, ağzına ve yüzüne biber gazı sıkılarak kafasına vurulduğunu belirtti.

Gencin hastaneye kaldırıldığı, vücudunda oluşan ağır yaralara cerrahi müdahale yapıldığı ve 60 günlük rapor verildiği kaydedildi.

Polis aklanmak isteniyor

Fransız sermaye devleti sözcülerinden İçişleri Bakanı Bruno Le Roux saldırıyla ilgili göstermelik açıklamalar yaparak polislerin açığa alındığını söyledi. Polisin barbarca saldırısı her açıdan ortaya konmasına karşı sermaye temsilcisi “olayın netleştirilmesi” gerektiğini öne sürdü.

Saldırgan polisleri temsil eden avukat ise, bölgede polis terörüne maruz kalanlarla alay ederce, polisin “zarar vermek istemediği” iddiasını ortaya attı.