. .
26.02.2020

05.02.2017 22:29


Frankfurt’ta işçi toplantısı

Frankfurt'ta düzenlenen işçi toplantısında Almanya'daki yıkım saldırıları ve Lufthansa'da yaşanan gelişmeler tartışıldı.

İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR) İşçi Komisyonu 5 Şubat Pazar günü Almanya’nın Frankfurt kentinde bir işçi toplantısı gerçekleştirdi.

Çeşitli iş kollarında çalışan kadın ve erkek işçilerin katıldığı toplantıda ilk önce dünyadaki neoliberal saldırıların Almanya ayağı olan ve “Agenda 2010” olarak adlandırılan saldırı programının geçmişten bugüne nasıl uygulandığı üzerinde duruldu.

Bir işçi, sosyal, siyasal ve ekonomik alanda geniş bir yelpazeyi kapsayan kapsamlı saldırılarıları dia eşliğinde, oldukça somut ve canlı örnekler vererek anlattı. Zaman zaman ara sorular ve tamamlayıcı bazı konuşmalarla da desteklenen sunum ilgiyle dinlendi.

Almanya’daki bu genel saldırıların ardından, Frankfurt’ta Lufthansa’nın yapmayı düşündüğü işçi kıyımı üzerinde duruldu.

Lufthansa’ya bağlı yemek servisi yapan LSG Sky Chefs’in yakın zamanda en az 200 kişiyi işten atacağını kamuoyuna resmen deklere ettiği belirtilerek, Lufthansa patronlarının gerekçe olarak “Condor” gibi önemli bir müşterilerini kaybetmelerini ileri sürmelerinin her zamanki gibi yalan ve demogojiden başka bir şey olmadığı ifade edildi.

Frankfurt havaalanıyla ilgili bazı tanıtıcı bilgiler eşliğinde sunulan LSG’deki işçi kıyımıyla ilgili anlatımın ardından bazı işçiler söz alarak konuya ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdiler. BİR-KAR’ın ve işçi komisyonunun sorumluluklarına da vurgu yapılan konuşmalarda, LSG’den atılmak istenen işçilerle ilgili bir dayanışma komitesinin kurulması gerektiği fikri katılımcılarca olumlu karşılandı.

Sunum, hangi kurum veya fabrikada olursa olsun, sınıfa yönelik saldırılar karşısında belirleyici olan ve sonuç almaya götürenin işçilerin taban örgütlülülükleri olduğuna, bunun oluşturulması yönünde çaba sarfedilmesi gerektiğine vurgu yapılarak sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Frankfurt