. .
26.02.2020

03.02.2017 19:53


ABD’nin Avrupa’da savaş hazırlıkları sürüyor

ABD’nin askerlerini Polonya’ya konuşlandırmasının ardından savaş ve saldırı aygıtlarının Baltık ülkeleri Litvanya, Estonya ve Letonya’ya kaydırılmasına başlandı.

Rusya’yı Avrupa’daki komşu ülkeleri üzerinden kuşatmaya dönük hamlelerini sürdüren ABD, Polonya’ya yaptığı sevkiyatın ardından birliklerin Baltık ülkelerine kaydırılmasına başladığını duyurdu.

ABD askeri yetkililerinin Polonya’ya konuşlandırdığı birliklerden bir tank taburunu Litvanya, Estonya ve Letonya’ya kaydıracakları yönündeki açıklamaları doğrultusunda, 200 asker Estonya’daki Tapa askeri üssüne, 150 asker Litvanya’daki Rukla askeri üssüne sevk edilecek. 220 asker de Letonya’da bulunan Adazi Talim Alanı’na gönderilecek. Amerikan yetkililer bu sevkiyatların bu hafta yapılacağını duyurdu.

ABD Polonya’daki askeri üssüne 3 bin 500 asker ve 87 tank konuşlandırmış, birliklerin konuşlandırılmasıyla Salı günü üssün açılışı yapılmıştı.

Öte yandan, ABD askerleri Baltık ve Doğu Avrupa ülkeleri dışında Balkanlara da sevk edilecek. Buna göre Romanya, Bulgaristan ve Macaristan’a 750 askerin konuşlandırılacağı bildirildi.