. .
28.05.2020

29.02.2016 01:06


Katliamlar Hamburg’da protesto edildi

Kürdistan’da gerçekleştirilen katliamlar Hamburg’da yapılan eylemle protesto edildi.

Sur, Cizre ve İdil’de gerçekleştirilen katliamlar Almanya’nın Hamburg kentinde yapılan yürüyüşle protesto edildi. Yerli ve  göçmen demokratik kurumların ortak çağrısıyla yapılan yürüyüş için saat 14.00'te Merkez Tren İstasyonu önünde toplanıldı.

Eyleme yerli partilerden MLPD, Die Linke ve Anti-Faşist kurumlar, Göçmen kurumlarından Nev-Dem, Bir-Kar, Atik, Adhk, Agif, Didif ve Ezidi kurumları kendi pankart ve kurum flamalarıyla katıldılar. Toplanma alanında Türkiye Kürdistanı'nda  yapılan katliamları teşhir ve  protesto eden konuşmalar yapıldı. Ardından bu katliamlarda hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından yürüyüşe geçildi.

Yürüyüşte en önde “Avrupa'da PKK yasağı kaldırılsın" pankartı ve PKK, YPG/YPJ'nin bayrak ve flamaları ile Öcalan posterleri ve katliamlarda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları taşındı. Diğer demokratik kurumlar ise  kendi pankart ve kurum flamalarıyla yürüdüler.

Katılımın büyük bölümünü Kürt emekçileri ve gençleri oluşturuyordu. Oldukça öfkeliydiler. Canlı ve coşkulu sloganlar haykırdılar. Kürtçe müzik  eşliğinde başlayan yürüyüşte en sık atılan sloganlar, “Şehid namirin!”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma!”, “Katil Erdoğan!”, “Terörist Erdoğan!”, sloganları oldu. Yaklaşık 5 km yüründükten sonra Hamburg Cezaevi'nin önüne gelindi. Burada eylem mitinge dönüştü. Miting, kısa konuşmaların ve duyuruların ardından sona erdi.

BİR-KAR da yürüyüşe katılarak destek sundu. Yürüyüşte "Kürt halkıyla dayanışmayı büyütme çağrısı yapan bildiriler dağıtıldı, Kızıl Bayrak satışı yapıldı.

Kızıl Bayrak / Hamburg