. .
23.05.2019

25.03.2014 00:44


Hollanda’da yerel seçimler, ırkçılık ve protestolar…

Irkçı saldırı ve sataşmanın ardından protestolar başladı. Yüzlerce kişi mahkemeye baş vurarak G. Wilders hakkında suç duyurusunda bulundu. Birçok yerde protestolar yapıldı.

19 Mart’ta Hollanda genelinde yapılan yerel seçimler için burjuva partiler yeni yılın başından itibaren çalışmalarına başladılar. Dünyada sürmekte olan ekonomik kriz, işsizlik, sağlık, eğitim, konut, çevre, savaş ve toplumda hızla yaşanan yoksullaşma ve alım gücünün hızla düşmesi... Politik partiler, ülkesel düzeyde bu sorunlara yönelik “çözüm” programlarını radyo, TV, gazete ve çeşitli biçimlerde propaganda yaparak kampanyalarını yürüttüler. Bölgesel ve lokal düzeyde çeşitli partiler de kendi alanlarında sorunlara yönelik programlarını seçim kampanyası sürecinde tartıştılar. Başından beri hemen her bölgede yapılan anketlerde seçimlere büyük bir ilgisizlik vardı. 19 Mart günü saat 07.30’dan 21.00’e kadar süren oy kullanma sürecinde % 48’lik bir katılımla seçmenler sandık başına gitti.

 

Arayışlar, dayanaksız umutlar…

Seçimlerde ‘ortanın sağı’ ve ‘ortanın solu’ partiler oy kaybederken kendilerini “sağın ve solun” temsilcileri olarak görenler ve lokal partiler oylarını artırdılar. Sağcı ırkçı parti PVV (Özgürlük için Parti)  de oylarını artırdı. Seçim süreci boyunca ve sonuçlarını izlerken yandaşlarıyla birlikte bir lokalde daha fazla “Faslı görmek istiyor musunuz?” veya “Az Faslı görmek istiyor musunuz?” gibi ırkçı söylemlerle sürece yeniden damgasını vurdu. Dalga dalga yayılan ırkçı söylev sokakta herkesi etkiledi. Çocuklar sokakta oynarken Faslı çocuklara “Babalarınızla birlikte hepiniz ülkenize geri gideceksiniz” vb. söylemler kullandılar. Tüm bunlar toplumu hayli gerdi.

 

Irkçılık emeğin düşmanıdır!

Daha önce de İslam karşıtı söylemleriyle dikkatleri üzerine çeken PVV Başkanı Geert Wilders, zaman zaman yaptığı çeşitli manevralarla bazı Müslüman çevreleri ırkçı saldırıların dışında tutarak, toplumda kafa karışıklığı yaratmaya çalışıyor. Tümüyle bir Nazi artığı olan bu zat, aslında yeminli bir işçi ve emekçi düşmanı. Bu parti, her zaman sermayeden yana işçi ve emekçilere dönük saldırı paketleri öneren ve yürürlüğe konulmasında destekleyen ırkçı gerici bir partidir. Ülkede yaşanan her türlü kriminal ve huzur bozucu olayların sebebi olarak yabancıları gösterir. Ve bu gerici ırkçı politikalarıyla “Hollanda’da yaşanan sorunların sebebi yabancı işçi ve emekçilerdir” gibi gösterip, toplumun bilinç düzeyi geri kesimlerinin oy desteğini alıyor. Arkasında büyük tekeller ve sermaye grupları vardır. İşin özünde ırkçı ve faşist akımların arkasında bu kapitalist sistemin ta kendisi vardır.

 

Irkçılık karşıtı protesto eylemleri

Bu ırkçı saldırı ve sataşmanın ardından protestolar başladı. Yüzlerce kişi mahkemeye baş vurarak G. Wilders hakkında suç duyurusunda bulundu. Birçok yerde protestolar yapıldı.

Nederland Bekent Kleur (Hollanda Renkleri Tanıyor), komitesi tarafından her yıl 21 Mart Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Mücadele Günü eylemleri yapılır. Bu yıl da ülkenin birçok ilinde G.Wilders, PVV ve ırkçılık protesto edildi. 20 Mart’ta Groningen Grote Markt Meydanı’nda yüzlerce kişinin katıldığı bir mitingle ırkçılık ve ayrımcılık protesto edildi. 22 Mart’ta Amsterdam Muzeum Plein’de 5 bin kişilik kitlesel bir eylemle G. Wilders ve ırkçılık-ayrımcılık protesto edildi. Amsterdam’da Uluslararası Af Örgütü ve FNV Sendikası eyleme destek verdi. 23 Mart’ta Eindhoven Stadhuis Plein’de yüzlerce işçi ve emekçi G.Wilders ve ırkçılığı protesto etti. Hollanda’nın birçok bölgesinde G. Wilders ve ırkçılık protesto edildi Protestolar halen devam ediyor.

 

Nükleer karşıtı protestolar

Hollanda’nın güney bölgesinde yapılacak nükleer silah tesisleri ve nükleer santrallere karşı 23 Mart Pazar günü birçok yerde protestolar yapıldı. Protestolardan dolayı güney bölgesindeki birçok yerde tren ulaşımı durdu, yollar kapatıldı. Basın protesto eylemlerine haberlerde yer verildi. Nükleer karşıtı eylemler akşam geç saatlere kadar birçok bölge ve şehirde devam etti.

Kızıl Bayrak / Hollanda